بلاگ

تحصیل در قبرس و چالش های دریافت اقامت این کشور

تحصیل در قبرس

فهرست مطالب

تحصیل در قبرس

با توجه به اینکه امروزه کشور قبرس به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل را دارند شناخته می‌شود، پس اطلاع درباره شرایط تحصیل در قبرس از مهم‌ترین فاکتورها به حساب می‌آید. همچنین دانستن نحوه اخذ ویزای تحصیلی و هزینه‌های زندگی می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری کمک کند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با تمام دانستنی‌ها در رابطه با شرایط تحصیل در این کشور آشنا نماییم و بعد از مطالعه شما می‌توانید، با دریافت اطلاعات کافی برای ادامه تحصیل اقدام کنید.

دانستی ‌هایی درباره تحصیل در قبرس

تحصیل درقبرس

برای تحصیل در قبرس نیاز به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت و این امکان برایتان وجود دارد تا بعد از دریافت نمره قبولی در آزمون زبان انگلیسی که در دانشگاه‌های این کشور گرفته می‌شود، تحصیل خود را آغاز نمایید. یکی از مزیت‌های تحصیل در کشور قبرس را می‌توانیم هزینه مقرون‌به‌صرفه آن نسبت به دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی نام ببریم. شما با انتخاب تحصیل در دانشگاه‌های این کشور می‌توانید، بعد از طی کردن چندین ترم، در طرح مبادله دانشجو شرکت کنید و با انجام این کار ادامه تحصیل خود را در دانشگاه‌های کشورهای اروپایی یا آمریکایی بگذرانید.
در واقع کشور قبرس می‌تواند به عنوان یک پل برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی یا آمریکایی را دارند عمل کند و اگر شما قصد چنین کاری را داشته باشید با انتخاب کشور قبرس برای تحصیل می‌توانید خود را به دانشگاه‌هایی آمریکایی یا اروپایی برسانید. برای تحصیل در قبرس بهتر است ابتدا از این موضوع اطلاع پیدا کنید که این کشور به عنوان اولین کشورهایی شناخته شد که توانست در دوران کرونا مرزهای خود را به روی دانشجویان بین‌المللی باز کند و از سال 2021 تمامی دانشگاه‌ها در این کشور توانستند تا فعالیت خود را همانند قبل آغاز نمایند.
در آن زمان یکی از برترین کارهایی که دولت قبرس برای دانشجویان ثبت نام شده مدنظر قرار داد، پرداخت مبلغی به عنوان کمک هزینه تحصیلی به این افراد بود. همچنین افراد ملزم به تحویل کارت واکسیناسیون خود بودند و کسانی مورد قبول واقع می‌شدند که دو دز از واکسن‌های مورد قبول این کشور را انجام داده باشند. امروزه که در بیشتر کشورهای جهان از جمله قبرس شیوع بیماری کرونا به شدت کاهش یافته، دانشگاه‌های این کشور در حال جذب دانشجویان جدید هستند و شما می‌توانید به سهولت به ادامه تحصیل در قبرس بپردازید.

شرایط تحصیل در قبرس چیست؟

اگر شما قصد دارید تا تحصیل در قبرس را انتخاب کنید بهتر است در ابتدا کمی راجع به شرایط تحصیل در آن آگاهی داشته باشد. برای تحصیل در این کشور شما نیاز به جمع‌آوری تعداد زیادی مدرک نخواهید داشت و تنها مدارکی که باید ارائه دهید؛ مدرک تحصیلی شما به همراه ریز نمراتتان خواهد بود. به طور مثال اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارید؛ ارائه مدرک دیپلم و ریز نمرات سال آخر دبیرستان شما کفایت می‌کند. در نظر داشته باشید که داشتن سابقه کار در رشته مربوطه یا داشتن مدارک فنی و حرفه‌ای می‌تواند باعث ایجاد تغییرات در روند پذیرش شما شود و در بورسیه تحصیلی شما نیز تاثیرگذار خواهد بود. البته داشتن این موارد در شمار ملزومات برای تحصیل در این کشور به شمار نمی‌رود.
با توجه به اینکه برای تحصیل در قبرس به ارائه مدرک اینگلیسی نیاز نیست این امکان برایتان وجود دارد تا در حین تحصیل زبان انگلیسی را نیز به میزان موردنظر تقویت نمایید. از دیگر مدارکی که شما برای تحصیل در کشور قبرس احتیاج دارید مدارک هویتی و پاسپورت خواهد بود و در ادامه لیست کاملی از این مدارک برای شما ذکر شده است:

1) پاسپورت معتبر به داشتن حداقل 8 ماه اعتبار
2) چهار قطعه عکس پرسنلی با سایز 4*6 و با پس زمینه سفید
3) سوابق تحصیلی شما که ممکن است هر یک از مدارک دیپلم، کارشناسی یا کارشناسی ارشد باشد به همراه ریز نمرات مقطع تحصیلی آخر
4) در صورت وجود برای شانس بیشتر در روند پذیرش در دانشگاه‌های قبرس می‌توانید مدرک زبان انگلیسی یا ترکی را ارائه دهید.
5) مدرک هویتی که شامل شناسنامه و کارت ملی می‌شود به همراه کپی از آن‌ها
6) ترجمه‌ای از کلی مدارک ذکر شده در بالا به زبان انگلیسی

شرایط اخذ ویزای تحصیلی در قبرس

تحصیل در قبرس

با توجه به اینکه حاکمیت کشور قبرس زیر نظر کشور ترکیه است؛ پس برای افراد ایرانی که قصد مهاجرت و ادامه تحصیل در این کشور را دارند، نیازی به اخذ ویزا نخواهد بود. عدم نیاز به اخذ ویزا باعث شده تا اعزام افراد دانشجو از کشور ایران به قبرس امروزه در زمانی کوتاه صورت گیرد و افراد برای ادامه تحصیل با طی کردن پروسه بسیار ساده‌ای روبه‌رو هستند. همچنین عدم نیاز به اخذ ویزا برای ایرانیان سبب شده تا دانشجویان ایرانی بتوانند به صورت راحت از قبرس به ایران یا بالعکس تردد داشته باشند. اگر شما قصد دارید با برای ادامه تحصیل به کشور قبرس سفر کنید می‌توانید از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) عازم آن شوید.
دانستن این موضوع نیز برای افرادی که قصد دارند تحصیل در قبرس را انتخاب نمایند نیز جالب است و آن هم ارائه کارت اقامت این کشور برای دانشجویان مشغول به تحصیل در قبرس خواهد بود. افراد دانشجو با دریافت کارت اقامت این امکان را به دست می‌آورند که از مزایای آن استفاده کنند. به طور مثال شما با دریافت این کارت قادر هستید تا مشغول به کارهای دانشجویی شوید و حتی این امکان برای شما به وجود می‌آید که بعدها به همراه خانوادتان به کشور قبرس مهاجرت نمایید. این امکان نیز برای دانشجویان خارجی قبرس وجود دارد که همسر و فرزندان زیر 18 سال نیز از همان ابتدای مسیر با آن‌ها همراه شوند.

هزینه تحصیل در قبرس

تحصیل در قبرس

 

اگر شما قصد تحصیل در قبرس را دارید باید توجه کنید که در هنگام انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل باید تمکن مالی لازم را داشته باشید. البته اطلاع از هزینه دقیق برای تحصیل در کشور قبرس کاملاً با دانشگاه انتخاب شده شما مرتبط خواهد بود و مقطع تحصیلی یا رشته تحصیلی شما در میزان هزینه‌ای که باید در نظر بگیرید نیز تاثیر مستقیم دارد. به طور کلی شهریه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف قبرس تقریباً یکسان بوده و این هزینه‌ها مقرون‌به‌صرفه و مناسب خواهند بود. برای اطلاع بیشتر از هزینه تحصیل در قبرس بهتر است بدانید که اختلاف هزینه در این دانشگاه‌ها محدود به یک‌سری از رشته‌های خاص و گران قیمت‌تر مشاهده شده که رشته‌های پزشکی و شاخه‌های مرتبط با آن در شمار این رشته‌ها قرار دارند.
در نظر داشته باشید که رتبه دانشگاه و اعتبار آن، مقطع تحصیلی مورد نظر شما و موارد این چنینی، در میزان هزینه تحصیلی شما تاثیرگذار هستند. نرخ شهریه سالانه در دانشگاه‌های قبرس مابین 1400 تا 12000 دلار متنوع بوده و ممکن است در برخی موارد این هزینه تا 25 هزار دلار نیز افزایش یابند. اگر بخواهیم به متوسط هزینه تحصیلی کشور قبرس اشاره کنیم می‌توانیم عددی بین 4 تا 8 هزار دلار در سال را نام ببریم. در نظر داشته باشید که تمامی این هزینه‌ها بدون در نظر گرفتن بورسیه 50 درصدی که برخی افراد بین‌المللی از آن بهره‌مند خواهند شد، ذکر شده است. هزینه کلی برای تحصیل در مقاطع مختلف در کشور قبرس به شرح زیر است:
متوسط شهریه در مقطع کارشناسی: سالانه 3900 دلار
متوسط شهریه در مقطع کارشناسی ارشد: سالانه 4600 دلار
متوسط شهریه در مقطع دکتری: سالانه 11 هزار دلار
متوسط شهریه رشته‌های پزشکی: سالانه 9 الی 24 هزار دلار
متوسط شهریه رشته پرستاری: سالانه 6200 دلار

دانشگاه ‌های برتر قبرس

برای افرادی که قصد تحصیل در قبرس را دارند اطلاع از دانشگاه‌های برتر و اعتبار هر یک از این دانشگاه‌ها نیز می‌تواند سبب انتخاب مناسب‌تر آن‌ها شود. ممکن است برخی افراد گمان کنند که دانشگاه‌های قبرس دارای رتبه جهانی بالایی نیستند اما این باور نادرستی است و اعتبار جهانی بالایی دارند. با توجه به آخرین آمارهای گرفته شده و طبق آخرین رتبه‌بندی مجله تایمز، دانشگاه‌های قبرس توانایی به دست آوردن رتبه جهانی را کسب کرده‌اند و امروزه از نظر شاخص‌های توسعه انسانی سازمان ملل نیز رتبه 400 الی 600 را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین تمامی دانشگاه‌های موجود در کشور قبرس موفق به تایید وزارت آموزش، جوانان و ورزش بوده و به عنوان آموزش عالی در کشور ترکیه شناخته شده‌اند. در جدل زیر لیستی از دانشگاه‌های معتبر قبرس به همراه اطلاعات آن‌ها برای شما عزیزان آورده شده است.
تعداد دانشجو شهر نوع دانشگاه سال تاسیس نام دانشگاه
20000 فاماگوستا دولتی 1979 دانشگاه مدیترانه‌ شرقی
30000 نیکوزیا خصوصی 1988 دانشگاه خاور نزدیک
3000 کایرنیا خصوصی 2013 دانشگاه گیرنه
18000 نیکوزیا خصوصی 1997 دانشگاه بین المللی قبرس
11000 لفکه خصوصی 1990 دانشگاه اروپایی لفکه
18000 کایرنیا خصوصی 1985 دانشگاه آمریکایی گیرنه

شرایط تحصیل در قبرس در مقاطع مختلف

تحصیل در قبرس

برای افرادی که علاقه به تحصیل در قبرس در مقاطع مختلف را دارند، شرایط تحصیلی نیز متفاوت خواهد بود و هر یک از این مقاطع ویژگی‌های مخصوص به خود را دارا هستند. برای آگاهی بیشتر شما عزیزان قصد داریم که شرایط تحصیل در قبرس در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را به اختصار بیان کنیم تا اگر با سردرگمی همراه شده‌اید پاسخ تمام سوالات در ذهن خود را به دست آورید و با خیالی آسوده برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایید و بتوانید از مزیت‌های تحصیلی کشور قبرس بهره‌مند شوید.

تحصیل در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور قبرس معمولاً 8 ترم به طول می‌انجامد که برای گذراندن این هشت ترم حدود چهار سال زمان نیاز دارید. دانشگاه‌های قبرس در طول سال، 2 بار اقدام به پذیرش افراد دانشجو در مقطع کارشناسی می‌نمایند. برای وارد شدن به این مقطع نیز شما باید مدرک دیپلم به همراه ریز نمراتتان و پاسپورت معتبر خود را ارائه دهید. افراد برای ورود به این مقطع تحصیلی محدودیت سنی نخواهند داشت و کلیه دروس در این مقطع به زبان انگلیسی یا ترکی تدریس خواهند شد. در این دوره کلیه رشته‌های تخصصی، مفاهیم پایه و تئوری‌های مهم و آزمایشگاه‌های مربوط به رشته شما در اختیارتان قرار می‌گیرد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور قبرس 3 الی 4 ترم خواهد بود که معمولاً افراد دانشجو می‌توانند در طول 2 سال این دوره را به پایان برسانند. در هنگام تحصیل در این مقطع تحصیلی در کشور قبرس شما می‌توانید یکی از دو نوع تحصیلات یعنی با پایان نامه یا تحصیلات پروژه محور را انتخاب نمایید. برای ورود به این مقطع تحصیلی شما نیاز دارید تا مدارکی مانند پاسپورت، سوایق تحصیلی، مدرک شناسایی و ریز نمرات خود را ارائه دهید. در این دوره تحصیلی نیز امکان گذراندن تحصیلات به دو زبان ترکی و انگلیسی وجود دارد.

تحصیل در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در قبرس می‌تواند برای افرادی که به دنبال ارتقاء موقعیت شغلی خود هستند، امر مناسبی باشد. تحصیل در مقطع دکتری در کشور قبرس به زبان انگلیسی انجام می‌شود، اما دانشجویان نیازی به ارائه مدرک انگلیسی برای تحصیل در این مقطع نخواهند داشت. از مزیت‌های تحصیل در این مقطع این است که فرد می‌تواند خانواده خود را به همراه ببرد. یکی از نکاتی که در هنگام تحصیل در دکتری باید به آن توجه ویژه داشته باشید این است که تمرکزتان تنها بر روی ارائه پایان نامه باشد تا بتوانید یک مقاله مرتبط با پایان نامه در ژورنال‌های بین‌المللی منتشر کنید و با موفقیت این دوره را به اتمام برسانید.

کلام آخر

امروزه بسیاری از افراد علاقه‌مند به تحصیل در کشورهای خارجی، قبرس را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می‌کنند. روزبه‌روز به تعداد افرادی که تحصیل در قبرس را انتخاب کرده‌اند، افزوده می‌شود. دلیل انتخاب چنین افرادی ممکن است پذیرش آسان در دانشگاه‌های این کشور باشد. همچنین به دلیل اینکه افراد برای ادامه تحصیل در کشور قبرس به مدارک زیادی نیاز ندارند و ارائه مدرک انگلیسی برای تحصیلات در این کشور اجباری نیست، میزان متقاضیان را چند برابر کرده است. از دانشگاه‌های کشور قبرس می‌توانید به عنوان یک پل برای راهیابی به دانشگاه‌های آمریکایی یا اروپایی استفاده کنید. به همین سبب برخی از افراد به این قصد وارد کشور قبرس می‌شوند تا بعد از گذشت چند ترم بتوانند به کشور مورد نظر خود انتقال یابند.

درباره ما

موسسه دانا اندیشان راشین از سال 98 تاســـیس شده و تا کـــنون در زمـــینه مهاجرت کاری به کشورهای حوزه خلـــیج فــــارس مانند عمان فعالیت داشته و سابقه درخشانی در این زمینه ارائه میدهد که میتوانید از تب نمونه های موفق از صحت کار این مجموعه اطمینان حاصل کنید.

خبرنامه

آدرس

اهواز،گلستان،خیابان فروردین،بین دی و آذر مجتمع رتاج واحد دو

شماره تماس

061-33223603

ساعت کاری

شنبه تا پنج شنبه 10 تا 18

ورود

ورود | ثبت نام
حساب کاربری من
0 محصول سبد خرید