بلاگ

تحصیل در ایتالیا ونحوه‌ی دریافت اقامت این کشور

تحصیل در ایتالیا

فهرست مطالب

کشور ایتالیا بیش از ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع وسعت داشته و حدود ۶۰ میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور دارای یک طبیعت بسیار زیبا و بنا‌های تاریخی زیادی است. آب و هوای مناسب و مردمان مهمان نواز در این کشور باعث شده تا سالانه تعداد بسیار زیادی از افراد به این کشور مهاجرت نمایند. علاوه بر این، وجود دانشگاه‌های با کیفیت و مزایای تحصیل در ایتالیا و هزینه‌های زندگی دانشجویی باعث شده تا یکی از مقاصد تحصیلی نیز به شمار بیاید.

درباره ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

 

کشور ایتالیا یک شبه جزیره به شمار می‌آید که در رشته کوه‌های آلپ این جزیره قرار دارد. این شبه جزیره در دریای مدیترانه قرار گرفته و بخشی از جنوب غربی اروپا به شمار می‌آید. کشور ایتالیا حدود ۶۰ میلیون نفر جمعیت دارد و پس از کشور‌هایی مانند آلمان و فرانسه به عنوان سومین کشور پرجمعیت اروپا معرفی می‌شود. در حال حاضر از این ۶۰ میلیون نفر جمعیت حدود ۹ درصد آن را مهاجران تشکیل می‌دهند که این موضوع نشان‌دهنده مهاجر‌پذیر بودن این کشور است.

ایتالیا دارای فرهنگ و تمدن بسیار غنی است و یکی از خصوصیات و ویژگی‌های این کشور دارا بودن انواع آثار و بنا‌های باستانی از دوران رزونانس است. بنا‌های بسیار زیبایی مانند کلیسا‌های باشکوه و آثاری از هنرمندان بزرگی که در موزه‌های این کشور نگهداری می‌شود بسیار حائز اهمیت است. علاوه بر این تحصیل در ایتالیا نیز به دلیل دانشگاه‌های بسیار با کیفیت مورد اهمیت واقع شده است.

مزایای تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

 

تحصیل در ایتالیا و اخذ مدرک از دانشگاه‌های بسیار باکیفیت این کشور مزایای بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال زمانی که شما تصمیم به ادامه تحصیل در این کشور می‌گیرید، می‌توانید در دانشگاه‌های سطح بالا و با سابقه این کشور اقدام به فعالیت نمایید. از مهم‌ترین دانشگاه‌های این کشور می‌توان به دانشگاه بولونیا اشاره کرد. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های قدیمی شهر ایتالیا به شمار می‌آید و در حال حاضر در رتبه‌بندی جهانی به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های جهان است. اعتبار بالای دانشگاه‌های ایتالیا باعث شده تا تحصیل در این کشور بسیار برای دانشجویان مهم و حائز اهمیت باشد.

علاوه بر این، هزینه‌های پایین تحصیل در این کشور از مزایای دیگر ایتالیا به شمار می‌آید. دانشجویانی که اقدام به تحصیل در ایتالیا می‌کنند به مراتب هزینه و شهریه کمتری را در مقایسه با کشور‌های کانادا؛، آمریکا و همچنین استرالیا خواهند پرداخت. دانشگاه‌های ایتالیا در مقایسه با بیشتر کشور‌های اروپایی نیز شهریه کمتری دارند. علاوه بر تمامی این موارد تحصیل در ایتالیا مزایای دیگری نیز دارد که در قسمت زیر به برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

 

ایتالیا دارای ۹۵ دانشگاه بین‌المللی است که دانشجویان می‌توانند در این دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی تحصیل نمایند. در این کشور حدود ۱۹۵ برنامه تحصیلی آموزشی به زبان انگلیسی وجود دارد و دانشجویان می‌توانند در رشته‌های مختلف به زبان انگلیسی تحصیلات خود را ادامه دهند اما شایان ذکر است که در رشته‌های هنری امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور وجود ندارد.

امکان انجام کار دانشجویی

 

در کشور ایتالیا هر دانشجو می‌تواند ۲۰ الی ۴۰ ساعت در هفته مشغول به کار شود. در واقع بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای پوشش دادن هزینه‌های زندگی و تحصیلی خود اقدام به اشتغال در این کشور می‌کنند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در این کشور، کار دانشجویی است. با توجه به این میزان ساعت کار دانشجویی دانشجویان علاوه بر تأمین هزینه‌های تحصیلی و زندگی در این کشور، می‌توانند مبلغی را برای آینده پس انداز نمایند. شایان ذکر است در صورتی که اگر دانشجویان به کار دانشجویی در این کشور اشتغال یابند می‌توانند یک رزومه مناسب نیز برای ورود به بازار کار در آینده به دست بیاورند.

امکان سفر به تمام کشور‌های حوزه شنگن

کشور ایتالیا جزء کشور‌های حوزه شینگن است؛ بنابراین با ویزای این کشور می‌توانید بدون نیاز به دریافت دوباره ویزا به بسیاری از کشور‌هایی که در حوزه شنگن قرار دارند مسافرت نمایید. کشور‌هایی مانند فرانسه و آلمان از جمله کشور‌هایی هستند که در حوزه شینگن قرار داشته‌اند، بنابراین سفر به این کشور‌ها نیز امکانپذیر خواهد بود. در کشور ایتالیا گزینه‌های زیادی نیز برای تفریح و گردشگری پیش روی دانشجویان قرار دارند که این موضوع باعث شده تا این کشور علاوه بر این‌که یک مقصد تحصیلی بوده، به عنوان مقصد جذاب گردشگری نیز محسوب شود.

فرصت اشتغال پس از تحصیل

 

تمام دانشجویانی که موفق به اخذ مدارک دانشگاهی از دانشگاه‌های این کشور شده‌اند می‌توانند پس از پشت سر گذاشتن مقطع تحصیلی خود به فرصت اشتغال مناسب دست یابند. با توجه به این‌که مهاجرت کاری مستقیم به کشور ایتالیا برای افراد و متقاضیانی که تابعیت کشور‌های اروپایی را ندارند کمی سخت و دشوار است؛ اما دانشجویانی که موفق به پذیرش در دانشگاه این کشور می‌شوند می‌توانند پس از تحصیل فرصت‌های شغلی بسیار مناسبی را به دست آورند. همچنین امکان اقامت دائم نیز در این کشور وجود خواهد داشت.

شرایط تحصیل در ایتالیا

 

شایان ذکر است که شرایط تحصیل در کشور ایتالیا شباهت بسیار زیادی به کشور ایران دارد و در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین دکترا می‌توانید به تحصیلات خود در این کشور ادامه دهید. علاوه بر مقاطع گوناگون دانشجویان می‌توانند اقدام به تحصیل در مقطع ارشد تخصصی و دوره‌های تکمیلی نمایند تا بتوانند از این طریق مهارت و تجربه خود را بالاتر ببرند.

ذکر این نکته نیز ضروری است که هر چه میزان مهارت و تجربه دانشجو در رشته مورد نظر بالاتر باشد امکان دریافت درآمد‌های بیشتر و استفاده از فرصت‌های شغلی بهتر، افزایش خواهد یافت. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا به ارائه ترجمه ریز نمرات دوران دبیرستان و ترجمه مدرک دیپلم نیاز است، همچنین در زمان پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های این کشور باید رزومه تحصیلی خود را نیز ارائه دهید.

برای تحصیل در رشته پزشکی نیز در ایتالیا باید در آزمون IMATE نمره قابل قبولی را کسب کنید. از بهترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا در زمینه تحصیل پزشکی می‌توان به دانشگاه بولونیا و دانشگاه میلان اشاره کرد. یکی از نکات بسیار مهم در زمینه تحصیل در رشته‌های پزشکی این است که اکثر دانشگاه‌های این کشور مورد تأیید وزارت بهداشت ایران هستند.

بورسیه ‌های تحصیلی ایتالیا

در ایتالیا بورسیه‌های تحصیلی بسیار مناسب و مختلفی به دانشجویان ارائه می‌شوند. از معروف‌ترین بورسیه‌های ایتالیا می‌توان به بورسیه استانی و همچنین بورسیه دانشگاهی اشاره کرد. با اخذ بورسیه‌های تحصیلی در این کشور می‌توانید هزینه تحصیل و زندگی خود را به میزان قابل چشمگیری کاهش دهید. بورسیه‌های استانی کشور ایتالیا با توجه به شرایط مالی خانواده، به فرد دانشجو اعطا می‌گردند.

شایان ذکر است که بودجه لازم برای این بورسیه‌ها توسط سازمان ملل متحد تأمین خواهد شد. زمانی که دانشجو موفق به اخذ این بورسیه می‌شود می‌تواند هزینه‌های زندگی و هزینه تحصیل خود را در این کشور پوشش دهد. بورسیه‌های دانشگاهی کشور ایتالیا نیز یکی دیگر از انواع بورسیه‌های کشور به شمار می‌آیند.

این بورسیه‌ها با توجه به شایستگی علمی دانشجویان بین‌المللی به آن‌ها اعطا خواهند شد. در حقیقت این بورسیه‌ها می‌توانند در قالب تخفیف‌های ویژه روی شهریه اعمال گردند. در برخی از مواقع تخفیف‌های ۹۰ درصدی برای شهریه دانشجویان بین‌المللی به واسطه این بورسیه اعمال می‌شود.

هزینه تحصیل در ایتالیا

شایان ذکر است که کشور ایتالیا یکی از کشور‌های بسیار مقرون به صرفه و ارزان برای تحصیل در بین کشور‌های اروپایی به شمار می‌آید. هزینه تحصیل در ایتالیا در مدارس خصوصی ۲۵ هزار یورو در سال است و در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا دانشجو باید مبلغی مابین ۱۵۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال به عنوان هزینه تحصیل پرداخت کند.

بسیاری از متقاضیان با دریافت بورسیه‌های تحصیلی در کشور ایتالیا می‌توانند از تحصیل رایگان در این کشور نیز بهره ببرند. در صورتی که دانشجو قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور را داشته باشد باید ۶ تا ۲۰ هزار یورو در سال مبلغی را تحت عنوان شهریه پرداخت کند. هزینه حمل و نقل در کشور ایتالیا نیز بین ۲۵ تا ۴۵ یورو در ماه است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی در ایتالیا

دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی نیاز است تا به سفارت ایتالیا مراجعه کنند و مدارک مهمی را به این سفارت ارائه دهند. برخی از مدارک بسیار مهم برای دریافت اخذ ویزای تحصیلی شامل پاسپورت معتبر و مدارک هویتی می‌شود؛ همچنین عکس و نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر از مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی در ایتالیا به شمار می‌روند.

از دیگر مدارک مهم می‌توان به فرم تکمیل شده درخواست ویزا و مدارک تحصیلی و ریز نمرات اشاره کرد. شایان ذکر است که مدارک آزمون زبان و نامه اثبات تمکن مالی دانشجو از دیگر مدارک لازم به شمار می‌آیند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور ایتالیا را دارند باید رسید پرداخت هزینه و نامه بررسی مدارک و همچنین تأییدیه تحصیلی برای مقطع متوسطه را ارائه دهند. از مهم‌ترین ویزا‌های کشور ایتالیا می‌توان به ویزای همراه تحصیلی اشاره نمود.

آزمون ‌های مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

برای ادامه تحصیل در کشور ایتالیا نیاز است تا مدرک زبان ایتالیایی یا مدرک زبان انگلیسی خود را به دانشگاه‌های این کشور ارائه دهید. همچنین دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی را دارند باید در آزمون IMATE شرکت کنند و پس از کسب نمره قبولی می‌توانند در دانشگاه‌های پزشکی به تحصیل بپردازند. برای اخذ ویزای تحصیلی در ایتالیا نیاز است تا مدرک زبان را ارائه دهید.

مدارک مختلفی برای اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا وجود دارند. به عنوان مثال آزمون آیلتس یکی از مهم‌ترین آزمون‌هایی است که توسط دانشگاه‌های بین‌المللی سراسر جهان به منظور صدور پذیرش برگزار می‌شود. برای پذیرش در دانشگاه‌های کشور ایتالیا باید دارای مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶ باشید. از دیگر آزمون‌های بسیار مهم آزمون تافل است.

آزمون تافل یکی از معتبرترین آزمون‌های دنیا به شمار می‌آید. حداقل نمره مورد قبول برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا برای مدرک تافل ۷۸ خواهد بود. از دیگر آزمون‌های مهم برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا می‌توان به آزمون FCE اشاره کرد. همچنین آزمون تولیمو نیز برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا بسیار مهم است.

کار پس از تحصیل در ایتالیا

ویزایی که در کشور ایتالیا به دانشجویان ارائه می‌شود از نوع ویزای D است. این ویزا تا پایان تحصیل دانشجو دارای اعتبار بوده و دانشجویان خارجی باید حداکثر تا ۷ روز پس از ورود به کشور ایتالیا به اداره مربوطه مراجعه کنند و کارت اقامت دانشجویی خود را دریافت نمایند. دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا همچنین مشغول به تحصیل هستند تا یک سال پس از فارغ‌التحصیل شدن خود از دانشگاه‌های این کشور می‌توانند برای یافتن شغل و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری اقدام نمایند.

دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند از فرصت‌های شغلی بسیار مناسبی برخوردار شوند؛ در واقع دانشجویان پس از تحصیل نگرانی در رابطه با یافتن شغل نخواهند داشت.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

معمولاً روند مهاجرت همیشه سخت و پراسترس است و مسائل بسیار پیچیده‌ای در زمان مهاجرت برای بسیاری از دانشجویان به وجود به خواهند آمد. برای مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا نیازمند بررسی شرایط خود هستید. همچنین به منظور تکمیل مدارک مورد نیاز و نوشتن انگیزه نامه معتبر و قوی باید راهنمایی‌های مناسبی را در این زمینه دریافت نمایید. برای مهاجرت تحصیلی به این کشور باید در نظر داشته باشید که نیازمند مدرک زبان آیلتس و تافل هستید همچنین رزومه شما می‌تواند در زمان اخذ ویزای تحصیلی برای مهاجرت به این کشور بسیار تأثیر‌گذار باشد.

کلام پایانی

تحصیل در ایتالیا یکی از آرزو‌های هر دانشجوی است، چرا که به دلیل وجود زیرساخت‌های آموزشی مناسب، آموزش‌های نوینی به دانشجویان ارائه می‌شوند و باعث شده که از مقاصد تحصیلی مهمی به حساب آید. امکان اخذ بورسیه‌های تحصیلی و همچنین کار پس از تحصیل در این کشور فراهم است و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از بورسیه‌های مناسب این کشور استفاده کنند. علاوه بر این برای کاهش هزینه‌های زندگی و تحصیلی خود می‌توانند در زمان تحصیل به اشتغال نیز بپردازند. در حال حاضر برای پذیرش در دانشگاه‌های این کشور به برخی از مدارک و آزمون ورودی نیاز خواهید داشت. این آزمون ورودی برای دانشجویان پزشکی در نظر گرفته شد.

درباره ما

موسسه دانا اندیشان راشین از سال 98 تاســـیس شده و تا کـــنون در زمـــینه مهاجرت کاری به کشورهای حوزه خلـــیج فــــارس مانند عمان فعالیت داشته و سابقه درخشانی در این زمینه ارائه میدهد که میتوانید از تب نمونه های موفق از صحت کار این مجموعه اطمینان حاصل کنید.

خبرنامه

آدرس

اهواز،گلستان،خیابان فروردین،بین دی و آذر مجتمع رتاج واحد دو

شماره تماس

061-33223603

ساعت کاری

شنبه تا پنج شنبه 10 تا 18

ورود

ورود | ثبت نام
حساب کاربری من
0 محصول سبد خرید