بلاگ

شرایط تحصیل در ترکیه برای تمامی رشته‌ها و نحوه دریافت بورسه

تحصیل در ترکیه

فهرست مطالب

این کشور  از دو بخش آسیایی و اروپایی تشکیل شده است و همچون پلی آسیا را به اروپا متصل می‌سازد. بخش‌ آسیایی ترکیه که سراسر شبه‌جزیرۀ آناتولی (آسیای صغیر) را در بر می‌گیرد،  و بخش اروپایی آن  واقع در جـنـوب شرقی شبه‌جزیرۀ بالکان و قارۀ اروپا واقع است. ترکیه از شمال به دریای سیاه، از جنوب به کشورهای سوریه، عراق و دریای مدیترانه، از غرب به دریای اژه و کشورهای یونان و بلغارستان، و از شرق به‌ کشورهای گرجستان، ارمنستان، آذربایجان (جمهوری خودمختار نخجوان) و ایران محدود است و از لحاظ تقسیمات کشوری به ۸۰ استان (ایل) تقسیم می‌شود.

کشور ترکیه در بسیاری از جهات همچون گردشگری و تحصیل حرف اول را در میان کشورهای دنیا می‌زند. هر ساله دانشجویان و علاقه‌مندان به تحصیل از سراسر جهان و کشورهای مختلف به قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر به این کشور مهاجرت می‌کنند. تحصیل در ترکیه نقطه امیدی برای تحصیل در اروپا و دیگر کشورهای توسعه یافته به شمار می‌رود چرا که روابط این کشور با دیگر کشورهای این قاره خوب است. اما تحصیل در ترکیه به چه زبان‌هایی امکان‌پذیر خواهد بود؟ هزینه تحصیل در ترکیه چقدر بوده و کیفیت دانشگاه‌ها و روند زندگی در آن‌جا چگونه است؟ اگر قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارید می‎بایست درباره بهترین دانشگاه‌ها و شرایط آن‌ها اطلاعاتی را به‌دست آورید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل در ترکیه

 

تحصیل پزشکی در ترکیه در سال‌های اخیر بین بسیاری از دانشجویان مخصوصاً داوطلبان ایرانی از توجه زیادی برخوردار است. هزینه مناسب و دیگر خرج و مخارج مربوط به تحصیل و زندگی در ترکیه از جمله مواردی هستند که شور و اشتیاق افراد را برای مهاجرت به آن بیشتر می‌کند. بخشی از کشور ترکیه در قاره اروپا قرار دارد؛ بنابراین طبیعی است که برخی از نظام‌های آموزشی آن مانند اتحادیه اروپا باشد. همچنین بسیاری از دانشگاه‌های معتبر رشته‌های پزشکی در ترکیه نیز از قوانین و مقررات حاکم بر اتحادیه اروپا پیروی می‌کنند.

مدارک اخذ شده از دانشگاه‌های ترکیه در کشورهای اروپایی نیز قابل قبول و مورد تایید آموزش و پرورش آن‌ها است. همچنین دانشجویانی که در این کشور تحصیل می‌کنند نیازی به گرفتن ویزا ندارند. اکثر دانشگاه‌های پزشکی در ترکیه دانشجویان را بدون هیچ گونه آزمون ورودی پذیرش می‌کنند. بنابراین دغدغه این چنینی برای کسانی که می‌خواهند در ترکیه ادامه تحصیل دهند، وجود ندارد. تحصیل پزشکی در ترکیه مانند دیگر کشورهای دنیا حدود 6 سال طول می‌کشد.

دانشگاه‌های این کشور برای دوره‌های مختلف پزشکی شرایط ویژه‌ای دارند که برای رسیدن به آن‌ها دانشجویان باید تمام تلاش خود را به کار گیرند. افراد غیر بومی می‌توانند به زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی به ادامه تحصیل در هر رشته‌ای همچون رشته پزشکی بپردازند. تعداد اندکی از دانشگاه‌های ترکیه هستند که برای ورود نیاز به آزمون‌های آیلتس یا تافل ندارند اما اغلب آن‌ها نیازمند گذراندن مراحل و آزمون‌هایی خواهند بود.

نحوه‌ی تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه چگونه است؟

آموزش و شروع کلاس‌ها در دانشگاه‌های ترکیه مانند دیگر دانشگاه‌ها در سال‌های ابتدایی از دروس علوم پایه شروع می‌شود. سپس دانشجویان رشته پزشکی از سال‌های سوم به بعد می‌توانند به صورت عملی و تئوری در بیمارستان‌ها و یا آزمایشگاه‌ها به ادامه تحصیل خود بپردازند. در سال‌های آخر که شامل سال‌های چهارم و پنجم تحصیل پزشکی می‌شود، دانشجویان در بخش‌های بالینی شروع به کارآموزی خواهند کرد. سال آخر نیز به عنوان یک پزشک توانمند در دانشگاه خود سپری می‌کنید و پس از آن می‌توانید به صورت مستقل مطب بزنید یا برای کسب تجارب وارد بیمارستان‌ها شوید.

زمانی که شما در دانشگاه سال آخر را می‌گذرانید، کاملاً مانند یک پزشک ماهر تمام وظایف خود را بر عهده خواهید گرفت و باید تحت عنوان دستیار پزشک خود را وارد بازار کار کنید. دانشجویان پزشکی زمانی که در مرحله کارآموزی و دستیار پزشک قرار می‌گیرند، از یک حقوق محدودی نیز برخوردار خواهند شد.

تحصیل لیسانس در ترکیه

 

حدوداً 2 تا 5 سال فاصله زمانی بین آخرین مدرک تحصیلی و ثبت نام در دانشگاه‌های ترکیه مجاز است. طول دوره لیسانس در تمامی رشته‌های موجود در دانشگاه‌های ترکیه چیزی حدود 4 سال زمان نیاز دارد. شرکت در برخی آزمون‌های ورودی ضروری و برخورداری از مدرک زبان قابل قبول نسبت به موارد دیگر، اهمیت بیشتری خواهد داشت. افراد غیر بومی که از دیگر کشورها برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس به ترکیه آمده‌اند، مجبور به گذراندن آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های مورد نظر هستند. آزمون یوس به زبان ترکی استانبول و آزمون ست به زبان بین‌المللی برای داوطلبان دوره کارشناسی در نظر گرفته می‌شود.

مسلط بودن به زبان ترکی برای تحصیل در ترکیه چقدر مهم است؟

 

زبان ترکی یکی از واجباتی است که قبل از مهاجرت به ترکیه باید آن را یاد بگیرید چراکه علاوه بر تحصیل، بسیاری امورات افراد نیز به یادگیری زبان ترکی وابسته خواهد بود. همچنین باید بدانید که در دوره لیسانس اکثر دروس ارائه شده نیز به زبان ترکی است. بنابراین باید پیش از ورود به دانشگاه و انجام مراحل ثبت نام، یادگیری زبان ترکی را آغاز و در آزمون TOMER شرکت کنید و نمره قبولی را از آن کسب کرده و نتیجه را به عنوان مدارک به دانشگاه ارائه دهید. لازم به ذکر است تحصیل به زبان انگلیسی نیز برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد و از این بابت جای نگرانی نیست.

بنابراین دانشجویانی که می‌خواهند به زبان انگلیسی ادامه تحصیل دهند حداقل باید مدرک زبان آیلتس 6 و یا تافل را داشته باشند. شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه شاید کمی متفاوت باشند. بهترین کار این است که پیش از مهاجرت سایت دانشگاه مورد نظر را به همراه تمامی شرایط ورود به آن مطالعه کرده و مدارک مورد نیاز آن را جمع‌آوری کنید. چند مورد از مدارک مورد نیاز که اکثر دانشگاه‌های ترکیه خواستار آن‌ها هستند شامل موارد زیر می‌شوند:

ارائه ترجمه تمامی ریز نمرات سال‌های قبل
ارائه تمامی مدارک شناسایی
تحویل گواهی پایان دوره به همراه ترجمه آن
شرکت در آزمون‌های ورودی SAT و YOS و اخذ نمره قابل قبول در آن‌ها
برخورداری از مدرک زبان حداقل با نمره 6 آیلتس
تکمیل و ارائه فرم‌های تحصیلی برای ثبت نام در دانشگاه‌های مربوطه

تحصیل فوق لیسانس در ترکیه

کشور ترکیه برای تحصیل در مقاطع فوق لیسانس از بهترین و به‌صرفه‌ترین کشورهای موجود برای ایرانیان به‌حساب می‌آید. بیشتر افراد مقطع کارشناسی را در کشور خود به اتمام می‌رسانند و برای ادامه آن در مقاطع بالاتر تصمیم به مهاجرت به طرف کشور ترکیه را می‌گیرند. اخذ مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های ترکیه در دوره فوق لیسانس این امکان را به دانشجویان می‌دهد تا به درجات بالاتر در سطح بین‌الملل دست پیدا کنند.

هر چند امکان تحصیل دانش‌آموزان و دانشجویان در مقاطع دیگر نیز بسیار وجود دارد اما دانشجویان بومی و غیر بومی برای دوره کارشناسی ارشد، به مراتب بیشتر هستند. امکان کار کردن در کنار تحصیل یکی از مزایایی است که افراد در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از آن برخوردار می‌شوند. همچنین بودن خانواده دانشجو همزمان با تحصیل او در ترکیه و اقامت آن‌ها از دیگر فواید ادامه تحصیل در این مقطع به‌شمار می‌رود. مدارک و اسناد برای ورود به هر دانشگاهی برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد متفاوت خواهند بود. همچنین شرایط و مدارک برای دانشجویان بومی و غیر بومی از نظر داشتن اقامت دائم و موقت نیز متفاوت است.

به‌طور کلی برخی از مدارک مورد نیاز دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد به شرح زیر هستند

برخورداری از رزومه پژوهشی و تحصیلی معتبر
ارائه انگیزه‌نامه از یک یا دو استاد
تحتوصیه‌نامه پژوهشی و تحصیلی
ارائه مدارک مربوط به شناسایی مانند: پاسپورت معتبر و مدت‌دار
مدارک و اسناد مربوط به مدارک و اسناد زبان انگلیسی و ترکی
مدرک مربوط به شرکت در انواع مصاحبه و آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های ترکیه
برخورداری از تمامی ریزنمرات مقاطع تحصیلی گذشته از جمله کارشناسی به صورت ترجمه شده
ارائه تمامی مدارک و نمرات اخذ شده از آزمون‌های GRE، Ales، SAT، GMAT

هزینه تحصیل در ترکیه

 

یکی از دلایل علاقه‌مندی و گرایش بیشتر مهاجران به سمت مهاجرت و ادامه تحصیل در کشور ترکیه، کمتر بودن هزینه تحصیل و زندگی در آن نسبت به دیگر کشورها است. متقاضی با اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به راحتی و با حداقل هزینه می‌تواند وارد بهترین دانشگاه‌های این کشور شده و اقدام به انجام مراحل ثبت‌نام و دیگر الزامات نماید. نوع رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی، محل سکونت، نوع مدرسه و دانشگاه و… همگی از عوامل تاثیرگذار بر روی هزینه تحصیلی در ترکیه هستند. هر چند تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی در جای جای کشور ترکیه نسبت به دیگر کشورها مقرون‌به‌صرفه‌تر است اما برخی از هزینه‌های آن را نمی‌توان کتمان کرد. برای نمونه بعضی از هزینه‌های تحصیلی دانشجویان در ترکیه به شرح هستند

متوسط هزینه تحصیل دانشجویان سالانه و به زبان انگلیسی: چیزی حدود 600 الی 1500 دلار
متوسط هزینه تحصیل دانشجویان سالانه و به زبان ترکی: چیزی حدود 240 الی 730 دلار
هزینه و شهریه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه: سالانه تقریباً 340 تا 1500 دلار
مخارج و شهریه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه: سالانه تقریباً 10000 تا 25000 دلار

هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور

تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در مقایسه با دانشگاه‌های دولتی قطعاً از هزینه و شهریه بیشتری برخوردار است. رشته‌های مهندسی، پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه نسبت به دیگر رشته‌های موجود، هزینه بیشتر و گران‌تری دارند. هزینه دانشگاه‌های غیر انتفاعی و شخصی در هر کشوری بالاتر از دانشگاه‌های دولتی آن بوده و دانشگاه‌های ترکیه نیز از این قاعده مستثنا نیستند. بنابراین شهریه دانشگاه‌های خصوصی ترکیه نیز سالانه باید حدود 10000 تا 25000 پرداخت شود اما باید بدانید که این مقدار میانگین بوده و برای هر رشته هزینه‌ها متفاوت خواهند بود. همچنین تحصیل به زبان انگلیسی و یا ترکی نیز بر روی میزان هزینه تاثیر می‌گذارد و کسانی که به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنند، هزینه بیشتری را متحمل می‌شوند.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور

هزینه‌های دانشگاه‌های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه بوده و در برخی موارد نیز به صورت رایگان است. باید بدانید که برخی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه که شامل پرداخت شهریه می‌شوند، آن‌ را به صورت سالانه دریافت می‌کنند. میانگین هزینه دانشگاه‌های دولتی تقریباً 340 الی 1500 دلار برآورد می‌شود.

شرایط تحصیل در ترکیه

هزینه و شرایط تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در کشور ترکیه چگونه است؟ آیا این امکان وجود دارد که بتوان به صورت رایگان در دانشگاه‌های ترکیه به تحصیل مشغول شد؟ همان طور که گفتیم شرایط زندگی و تحصیل در ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهامساعدتری است. بسیاری از متقاضیان از سرتاسر جهان از جمله ایرانیان با در نظر گرفتن شرایط تحصیلی و زندگی در ترکیه و پذیرش نسبتاً راحت در دانشگاه، این کشور را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند.

تعداد دانشجویان بین‌المللی که هر ساله برای تحصیل در ترکیه وارد دانشگاه‌های آن می‌شوند مدام در حال افزایش است. بنابراین هم اکنون چیزی حدود 650000 دانشجوی غیر بومی از کشورهای مختلف در ترکیه مشغول به تحصیل هستند. پرداخت هزینه‌هایی نظیر هزینه بیمه درمانی، مسکن، هزینه‌های سفر و همچنین دیگر فرصت‌های طلایی و برخورداری از یک سیستم آموزشی با کیفیت، انگیزه دانشجویان را برای تحصیل در ترکیه بیشتر می‌کند.

بورسیه تحصیلی ترکیه

سالانه از طرف دولت ترکیه به افراد واجد شرایط در سراسر دنیا بورسیه تحصیلی این کشور اهدا می‌شود. بورسیه تحصیلی ترکیه در تمامی مقاطع تحصیلی همچون دوره دانش‌آموزی، مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری داده می‌شود. هدف از اهدای این نوع بورسیه‌ها ارتباط متقابل با دیگر کشورها و بالا بردن فهم متقابل با رویکرد دانش جهانی است. بورسیه تحصیلی علم و فناوری علی کوشچو و علوم اجتماعی هالدون، از برنامه‌های تحصیلی کشور ترکیه محسوب می‌شوند. متقاضیانی که قصد اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه را دارند بهتر است از داشتن مدارک مورد نیاز و شرایط لازم برای آن اطمینان حاصل کنند.

سن علاقه‌مندان در این باره یکی از مسائل بسیار مهم به شمار می‌رود. اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی مستلزم به‌دست آوردن 70 درصد امتیاز، کارشناسی ارشد 75 درصد و مقاطع بالاتر 90 درصد است. امتیازات بر اساس مدارک فرستاده شده از سوی متقاضی توسط کمیته‌های بورسیه مورد بررسی قرار گرفته و افراد واجد شرایط انتخاب می‌شوند. لازم به ذکر است که افراد بومی و یا کسانی که قبلاً در ترکیه اقامت داشته‌اند نمی‌توانند از این بورسیه استفاده کنند.

سخن پایانی

کشور ترکیه نه تنها از نظر گردشگری بلکه از منظر تحصیلات نیز یکی از بهترین کشورهای دنیا به‌شمار می‌رود. شرایط پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه و همچنین هزینه‌های مناسب دانشجویان در آن و دیگر فرصت‌های موجود برای متقاضیان، علاقه‌مندی افراد را برای مهاجرت بیشتر کرده است. افراد واجد شرایط مطابق قانون هر دانشگاه می‌توانند در تمامی مقاطع از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در تمامی رشته‌های موجود، مشغول به تحصیل شوند. تحصیل در اکثر رشته‌های دانشگاهی در ترکیه از آینده شغلی خوبی برخوردار است اما رشته پزشکی بدون شک شغل تضمینی خواهد داشت. بنابراین اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارید همین الان بهترین فرصت برای فراهم کردن شرایط آن است.

درباره ما

موسسه دانا اندیشان راشین از سال 98 تاســـیس شده و تا کـــنون در زمـــینه مهاجرت کاری به کشورهای حوزه خلـــیج فــــارس مانند عمان فعالیت داشته و سابقه درخشانی در این زمینه ارائه میدهد که میتوانید از تب نمونه های موفق از صحت کار این مجموعه اطمینان حاصل کنید.

خبرنامه

آدرس

اهواز،گلستان،خیابان فروردین،بین دی و آذر مجتمع رتاج واحد دو

شماره تماس

061-33223603

ساعت کاری

شنبه تا پنج شنبه 10 تا 18

ورود

ورود | ثبت نام
حساب کاربری من
0 محصول سبد خرید