تماس با ما
تلگرام

راهنمای تحصیل در عمان

تحصیل در عمان

فهرست مطالب

 

در این مقاله سعی داریم تا شما را با شرایط مختلف تحصیل در کشور عمان آشنا کنیم. شرایط تحصیل در عمان، امکان دریافت بورسیه برای تحصیل در عمان، بهترین دانشگاه‌ها و مدارس برای تحصیل در عمان، امکان اخذ همراه در صورت تحصیل در عمان و … همگی از مواردی است که در این مقاله بررسی خواهد شد. عمان در زمینهٔ های مختلف مهاجرتی محبوبیت بسیاری بین مهاجران دارد و سالیانه تعداد افرادی که قصد مهاجرت به کشور عمان را دارند در حال افزایش است. هر چند که مهاجرت از طریق تحصیل در عمان آسان‌ترین راه برای دریافت اقامت کشور عمان نیست اما نمی‌توان گفت که یکی از گزینه‌های احتمالی نیز نیست. همراه ما باشید تا اطلاعات دقیق‌تری را درباره تحصیل در عمان در اختیار شما قرار دهیم. در صورت مطالعه مقاله و داشتن سؤالات بیشتر میتوانید با مشاوران موسسه دانا اندیشان تماس برقرار کرده و مشاوره اولیه رایگان دریافت کنید.

سیستم آموزشی کشور عمان

سیستم آموزشی کشور عمان در سال‌های اخیر در جهت ارتقاء و پیشرفت سیستم آموزشی تغییرات بسیاری را اعمال کرده و می‌توان اخذ نمایندگی از کشورهای اروپایی مطرح را یکی از بزرگ‌ترین تغییرات اعمال‌شده در سیستم آموزشی این کشور دانست که باعث شده جوانان این کشور با متدهای پیشرفته و هم‌سطح با کشورهایی در سطوح بالای جهانی؛ آشنا شده و تحصیل کنند. کشور عمان مراکز آموزشی مختلفی داشته و می‌توان در سطوح مختلف در این کشور به تحصیل پرداخت. هر چند که مدارک مورد نیاز برای هر کدام از این مقاطع مختلف بوده و تنها ممکن است که بخشی از آن‌ها مشترک باشد.

سیستم آموزشی در کشور عمان بر اساس سیستم 3 – 3 – 6 هست. به این معنی که شش سال آموزش ابتدایی، سه سال متوسطه اول و سه سال متوسطه دوم باید طی شود. مراحل دانشگاهی نیز همانند سایر کشورها به سه دسته کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تقسیم می‌شوند. تحصیلات ابتدایی در کشور عمان از سن شش‌ سالگی شروع می‌شود و به مدت شش سال ادامه می‌یابد. در دوره تحصیلات مدرسه‌ای هزینه تحصیل برای دانش آموزان عمانی، کاملاً رایگان است ولی از آنجایی‌ که مهاجران باید در مدارس بین‌المللی و غیردولتی تحصیل کنند کلاس‌ها برای آن‌ها به‌ صورت رایگان برگزار نخواهد شد. مقاله تحصیل در عمان ما را مطالعه کنید تا با روش‌های مختلف اعزام دانش‌آموز یا دانشجو برای تحصیل در کشور عمان آشنا شوید.

دریافت ویزای تحصیل در عمان

تحصیل در عمان

ویزای تحصیل در عمان به افرادی که به‌ قصد تحصیل وارد عمان می‌شوند داده می‌شود. مدت‌زمان اعتبار آن 2 الی 3 سال است. در صورتی‌ که والدین شخص در کشور عمان حضور داشته باشند می‌توانند برای دریافت ویزا اقدام کنند در غیر این صورت شرایط دریافت ویزای تحصیل در عمان کمی تغییر خواهد کرد. از آنجایی‌ که دانش آموزان از لحاظ سنی شرایط اشتغال به کار را ندارند باید یک حامی یا پشتیبان داشته باشند که ثابت کند توانایی پرداخت هزینه‌های شخصی که قصد تحصیل دارد را داشته و رابطه خود با دانش آموز یا دانشجو را مشخص کند. زیرا تنها آشنایان درجه اول اجازه پشتیبان شدن در این زمینه را دارند.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیلی عمان

کپی پاسپورت با 6 ماه اعتبار

سوابق پزشکی مورد تأیید وزارت بهداشت کشور عمان

2 عدد عکس پاسپورتی جدید

پرداخت هزینه اولیه ثبت‌نام در دانشگاه و ارائه رسید

نامه پذیرش دانشگاه

انگیزه نامه از طرف موسسه علمی که دانشجو را پذیرفته است

نامه‌ای از طرف حامی مالی که نشان‌دهنده می‌دهد دانشجو در دوره تحصیل در کشور عمان با مشکل مالی مواجه نخواهد شد

مدارس و تحصیل در عمان

تحصیل در عمان

مدارس بین‌المللی در کشور عمان به‌گونه‌ای مناسب برای مهاجران طراحی‌ شده‌اند. اکثر برنامه‌های درسی در این مدارس به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و مدارک آموزشی بین‌المللی به دانش آموزان خود ارائه می‌دهند. با این‌ حال مدارس بین‌المللی بسیار زیاد دیگری در این شهر برای مهاجران از سایر کشورها وجود دارند که می‌توان آن‌ها را به‌ عنوان جایگزین در این کلان‌شهر در نظر گرفت. هر چند یک امری که در بسیاری از این مدارس وجود دارد این است که به‌ جز زبان‌ اصلی، زبان عربی را نیز به دانش آموزان آموزش می‌دهند که می‌تواند برای زندگی در کشورهای حوزه خلیج‌فارس به آن‌ها کمک بسزایی کند.

مدارس در کشور عمان به سه دسته تقسیم می‌شوند

مدارس دولتی

مدارس خصوصی

مدارس بین‌المللی (ایرانی، آمریکایی و …)

8 رتبه اول مدارس بین‌المللی برای تحصیل در عمان

نام مدرسهزبان آموزشبرنامه آموزشیسنشهریه
Al Shomoukh International Schoolانگلیسیبریتانیایی3 – 18
Royal Flightانگلیسی – عربیبریتانیایی – عمانی3 – 112800 – 3600 ریال
Beaconhouse Omanانگلیسی – عربیبریتانیایی – عمانی4 – 16
Al Ruwad International Schoolانگلیسیدوره آموزشی IB3 – 18
A’soud Global Schoolانگلیسیبریتانیایی3 – 173500 – 7500
ABA Oman International Schoolانگلیسیدوره آموزشی IB3 – 184400 – 9000
British School Muscatانگلیسیبریتانیایی3 – 183800 – 9200
IB چیست؟

IB یا همان International baccalaureate یک بنیاد آموزشی بین‌المللی است که در سال 1968 در شهر ژنو، کشور سوئیس تأسیس‌شده است. این سازمان یک آموزش بین‌المللی یکسان را به‌ تمامی جوانان دنیا ارائه می‌دهد.

تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی

تحصیل در عمان

کشور عمان یک کشور بسیار صلح‌آمیز با فرهنگ‌های مختلف و مهاجرین فراوان است. سطح علمی و فرهنگی دانشگاه‌های این کشور در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بسیار زیادی داشته که باعث جذب تعداد زیادی از علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی شده است. 25 درصد از دانشگاه‌های کشور عمان را مهاجران تشکیل می‌دهند که باعث جذابیت بیشتر آشنایی با فرهنگ های مختلف در این کشور شده است. کلاس‌های درس دانشگاه‌های کشور عمان به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند، لذا نگرانی زیادی برای دانشجویان مختلف به‌ جا نگذاشته است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینهٔ تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور عمان، حتماً مقاله‌ی کارشناسی در عمان را مطالعه کنید.

برای تحصیل در عمان شما باید مدرک دیپلم 1 ساله ارائه کنید. درصورت داشتن قصد تحصیل به صورت رایگان باید آمادگی شرکت در برخی آزمون ورودی را داشته باشید که بیشتر شامل مباحث فناوری اطلاعات، ریاضی و انگلیسی میباشد. همچنین دانشجویان بین المللی باید مدرک زبان ایلتس با حداقل نمره 5.5 را برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی به دانشگاه ارائه دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه های کشور عمان میتوانید مقاله ی مربوطه را مطالعه کنید.

دانشگاه های مختلفی در کشور عمان وجود دارند که رشته های مهندسی، علوم پایه، پزشکی و … را ارائه میدهند. در جدول لیستی از دانشگاه های برتر کشور عمان را مشاهده میکنید.

 

نام دانشگاهشهررتبه در عمان
دانشگاه سلطان قابوسمسقط1
دانشگاه نزوینزوا2
دانشگاه تکنولوژی و علوم پایهمسقط3
دانشگاه فناوری آلمان در عمانحلبان4
دانشگاه صحارصحار5
دانشگاه خاورمیانهمسقط6
دانشگاه ظفارصلاله7

 

مدارک مورد نیاز دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی برای تحصیل در عمان

پاسپورت

عکس

مدرک دیپلم 12 ساله برای مقطع کارشناسی

ریزنمرات

ارائه مدرک زبان با نمره لازم

انگیزه نامه از طرف اسپانسر و متقاضی

تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی ارشد حداقل 2 سال به طول می انجامد. دانشجویان در این دوره از تحصیلات خود میتوانند شیوه‌ی حضور در کلاس های خود را انتخاب کنند. برگزاری کلاس ها به سه صورت تمام وقت، نیمه وقت و آنلاین انجام خواهد شد. برای ورود به دانشگاه سلطان قابوس در این مقطع باید در آزمونی با نام CGPA شرکت کرده و حداقل نمره 2.7 از 4 را دریافت کنید. همچنین مدرک زبان بین المللی مورد نیاز برای شرکت در مقطع کارشناسی ارشد در کشور عمان حداقل 6.5 میباشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به کشور عمان به شما پیشنهاد میکنم مقاله‌ی ارشد در عمان را مطالعه کنید.

برخی از رشته هایی که داوطلبان میتوانند برای مقطع کارشناسی ارشد در عمان انتخاب کنند

مدیریت

اقتصاد

امور مالی

ارتباطات

بازاریابی

تجارت و …

مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد

دیپلم 12 ساله

مدرک لیسانس

آیلتس 6.5

عکس

پاسپورت

ریزنمرات

ارائه سوابق کاری درصورت وجود

درصورت شاغل بودن ارائه گواهی عدم مخالفت کارفرما با اشتغال متقاضی

تحصیل در عمان در مقطع دکتری

شرایط دریافت پذیرش در مقطع دکتری با سایر مقاطع بسیار متفاوت تر خواهد بود. برای تحصیل در عمان در مقطع دکتری شما باید معدل بالایی داشته و مدارک سابقه خود را به دانشگاه ارائه دهید. نمره آیلتس شما باید 7 به بالا بوده و رزومه علمی بسیار قوی نیاز خواهید داشت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله دکتری در عمان را مطالعه بفرمایید.

برخی دیگر از شرایط مورد نیاز برای دریافت پذیرش در مقطع دکتری

مقالات ISI معتبر

مصاحبه با یک سوپروایزور یا راهنما در عمان

تمایل به شرکت در یک پروژه علمی

تحصیل در کشور عمان در این مقطع 2 الی 4 سال به طول می انجامد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش در مقطع دکتری

عکس

پاسپورت

رزومه علمی

رزومه کاری درصورت وجود

گواهی عدم مخالفت کارفرما

مدرک دیپلم دوازده ساله، کارشناسی و کارشناسی ارشد

ریز نمرات

کار دانشجویی در حین تحصیل در عمان

دانشجویان میتوانند همانند سایر کشورها به 20 ساعت کار پاره وقت در هفته مشغول شوند. کار حین تحصیل در کشور مقصد میتواند برای دانشجویان مزایایی داشته باشد. از جمله این مزایا میتوان به یادگیری زبان کشور مقصد و آسان شدن برقراری ارتباط با مردم آن کشور و نزدیکی فرهنگی اشاره کرد که نتیجه آن کاریابی آسان تر پس از اتمام تحصیل خواهد بود. از آنجایی که درآمد کار پاره وقت برای دانشجویان میتواند تا حدود زیادی پایین باشد برخی از آنها به کار سیاه مشغول میشوند (بیش از 20 ساعت کار در هفته با ویزای تحصیلی) که ما این مسیر را به شما پیشنهاد نمیکنیم؛ زیرا نه تنها حقوق لایق زحماتتان را دریافت نخواهید کرد بلکه درصورت مطلع شدن دولت احتمال ابطال ویزای تحصیلی شما نیز وجود دارد.

مزایای تحصیل در کشور عمان

ورود به بازار کاری با وضعیت اقتصادی ثابت

حقوق و مزایای دریافتی بسیار بالا پس از فارغ التحصیلی

شرکت در کلاس‌هایی با سطح علمی بالا در کشوری با نزدیکی فرهنگی بسیار زیاد

تحصیل در کشوری امن و با مردمی مهربان

هزینه تحصیل در عمان

مقطع کارشناسی 4 الی 5 سال به طول می انجامد و حداقل هزینه مورد نیاز برای تحصیل در عمان 6 هزار الی 12 هزار دلار می باشد.

مقطع کارشناسی ارشد 2 الی 3 سال به طول می انجامد و هزینه تحصیل در این مقطع حداقل 10 هزار تا 18 هزار دلار می باشد.

مقطع دکترا نیز 4 الی 5 سال به طول می انجامد و سالانه بین 8 هزار تا 20 هزار دلار هزینه دارد.

سخن نهایی تحصیل در عمان

کشور عمان برای تحصیل میتواند یکی از بهترین گزینه ها به علت نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی و ارتباطات مناسب بین مردم دو کشور ایران و عمان باشد؛ اما همانطور که مشاهده میکنید هزینه تحصیل در این کشور نسبت به بسیاری از کشورها با شرایط تحصیلی عالی‌تر بسیار بالا بوده و از نظر هزینه و تفاوت ارزی صرفه‌ای برای ایرانیان ندارد. لذا به شما پیشنهاد میکنیم که سایر مسیرهای مهاجرت تحصیلی را در نظر گرفته و در مورد آنها نیز مطالعه کنید. همچنین میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان مجموعه مهاجرتی دانا اندیشان تماس برقرار کرده و مشاوره اولیه رایگان دریافت کنید.

هرچند که نمیتوان مزایای تحصیل در عمان را نادیده گرفت، زیرا ورود به بازارهای بین المللی ثابت و پر درآمدی همچون کشور عمان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس را بسیار آسان تر کرده و میتوانید پس از فارغ التحصیلی به موقعیت های اجتماعی بسیار خوبی دست پیدا کنید.

درباره ما

موسسه دانا اندیشان راشین از سال 98 تاســـیس شده و تا کـــنون در زمـــینه مهاجرت کاری به کانادا و کشورهای حوزه خلـــیج فــــارس مانند عمان فعالیت داشته و سابقه درخشانی در این زمینه ارائه میدهد که میتوانید از قسمت نمونه های موفق از صحت کار این مجموعه اطمینان حاصل کنید.

enamad

خبرنامه

آدرس

اهواز،گلستان،خیابان فروردین،بین دی و آذر مجتمع رتاج واحد دو

شماره تماس

061-33223603

ساعت کاری

شنبه تا پنج شنبه 10 تا 18

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شرکت دانااندیشان راشین می باشد.