بلاگ

ساده‌ترین راه مهاجرت پزشکان به عمان

مهاجرت پزشکان به عمان

فهرست مطالب

با توجه به فشارهای زیاد حاصل از دوره کرونا و از دست دادن تعداد زیادی نیروی پزشک و پیراپزشک، کشور عمان در سال های اخیر اقدام به جذب پزشکان و سایر نیروهای کادر درمان کرده و با توجه به شرایط وسوسه انگیزی که برای جذب نیرو فراهم کرده به یکی از پر طرفدار ترین مقاصد مهاجرتی پزشکان تبدیل شده است. این اتفاق به یکی از بهترین و طلایی ترین فرصت ها برای پزشکان و پیراپزشکان و یکی از مورد سوال ترین و پر درخواست ترین راه های مهاجرتی بوده که با استقبال بسیاری مواجه شده است.
یکی از مهمترین علل این جذب گسترده ی نیرو؛ استحکام زیر ساخت های بهداشتی و درمانی و برنامه ریزی های دراز مدت کشور عمان برای سیستم بهداشتی و درمانی این کشور می باشد. کشور عمان دارای یکی از پیشرفته ترین و مدرن ترین سیستم های بهداشت جهانی است و این مسئله به یکی از مهمترین دلایل مهاجرت پزشکان به عمان تبدیل شده است. عمان یکی از ثروتمندترین کشورهای واقع در حوزه خلیج فارس با نرخ بیکاری بسیار پایین و واحد پولی بسیار ارزشمند می باشد. از طرفی ارتباطات سیاسی دوستانه ایران و عمان و نزدیکی ارضی به این کشور باعث شده تا افراد بیشتر از کشورهای اروپایی به این کشور توجه کنند.
بخش درمان و بهداشت این کشور در سال های اخیر با پیشرفت های بسیاری مواجه بوده که نتیجه سیاست های درست و جذب نیروی توانمند خارجی بوده است. با توجه به برنامه ریزی های اخیر این کشور، کشور عمان تا سال 2040 نیازمند حداقل 13 هزار نیروی متخصص در حوزه پزشکی، پرستاری و … میباشد. در این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری را در ارتباط با اشتغال پزشکان در کشور عمان با یکدیگر بررسی کنیم.

شرایط مهاجرت پزشکان به عمان

مهاجرت به هر کشوری شرایط و قوانین مختص به همان کشور را دارد که باید پیش از اقدام به صورت کامل بررسی شوند. در نظر داشته باشید که برای اقدام به کاریابی در کشور عمان شما باید حداقل دو الی سه سال سابقه رسمی داشته باشید. اولین قدم برای مهاجرت پزشکان به عمان ( البته سایر زیر مجموعه های بهداشتی و درمانی نیز قابلیت اقدام از این روش ها را دارند) معادل سازی مدارک است. این معادل سازی از طریق سایت دیتافلو صورت میگیرد. پس از دریافت تاییدیه از سایت دیتافلو باید در آزمون پرومتریک شرکت کنید. پس از دریافت نمره ی قابل قبول در آزمون پرومتریک باید به وزارت بهداشت کشور عمان مراجعه کرده و یک مصاحبه حضوری را با موفقیت به اتمام برسانید.

دیتافلو(Dataflow)

پزشکان و سایر کادر درمان درصورتیکه قصد مهاجرت به برخی از کشورها همچون عمان، امارات و … را داشته باشند، باید مدارک خود را در سایت دیتافلو آپلود کرده و گواهی تاییدیه مدارک خود را از این طریق دریافت کنند. در واقع میتوان از دیتافلو به عنوان یک پروسه بررسی سوابق کاری و مدارک تحصیلی یاد کرد. بررسی مدارک شما توسط دیتافلو هزینه هایی دارد که با توجه به تعداد مدارک تحصیلی و کاری شما متغیر خواهد بود. مدت زمان اعلام نتایج و پروسه دریافت تاییدیه دیتافلو بین سه الی شش ماه زمان میبرد.

پرومتریک (Prometric)

آزمون پرومتریک یکی از مهمترین آزمون ها برای پزشکانی که قصد مهاجرت به کشورهای پیشرفته از جمله عمان را دارند می باشد. آزمون پرومتریک یک آزمون با سطح یکسان برای تمامی شرکت کنندگان از سر تا سر دنیا است که سوالات آن بر اساس رشته تحصیلی شما تنظیم میشوند. شما برای شرکت در این آزمون باید حداقل دو الی سه سال سابقه کار رسمی داشته باشید و در زمینه کاری و رشته تحصیلی خود آشنایی کافی با زبان انگلیسی داشته باشید. این آزمون در ایران برگزار نمیشود و تنها میتوانید در کشورهای همسایه در این آزمون شرکت کنید. مراحل ثبت نام آزمون پرومتریک به صورت آنلاین انجام شده و پس از اتمام فرآیند ثبت نام زمان و تاریخ برگزاری آزمون با توجه به مقصد شما تعیین میشود.

کاریابی

پس از با موفقیت گذراندن مراحل فوق، میتوانید رزومه خود را برای بیمارستان ها یا کلینیک های خصوصی یا دولتی کشور عمان ارسال کنید تا درصورت نیاز شما را جذب کنند. دریافت پذیرش در بخش دولتی کشور عمان به علت برنامه ی عمانی سازی بسیار سخت تر از بخش خصوصی است اما درآمد بیشتری نیز دارد. پس از تایید شدن رزومه شما توسط کارفرما باید در مصاحبه وایوا شرکت کنید.

مصاحبه وایوا(Viva)

مصاحبه وایوا آخرین مرحله ای است که باید برای امکان کاریابی در کشور مقصدتان با موفقیت بگذرانید. برای شرکت در این آزمون که توسط وزارت بهداشت کشور عمان برگزار میشود، نیازی به مدرک بین المللی زبان انگلیسی ندارید. اما از آنجایی که بیشتر برای سنجیدن سطح زبان انگلیسی شما در رشته کاریتان است بهتر است بر زبان تخصصی مربوط به کار خود تسلط کامل داشته باشید. برای شرکت در این مصاحبه میتوانید ویزای توریستی کشور عمان را دریافت کنید و از طریق ویزای توریستی در این مصاحبه شرکت کنید.

دریافت ویزای کار عمان

پس از موفقیت در انجام مصاحبه حال باید برای دریافت ویزای کار شما اقدام شود. ویزای کاری شما توسط کارفرما از دولت عمان دریافت میشود. ویزای کاری که برای پزشکان گرفته میشود دو ساله است که قابلیت تمدید شدن دارد. تمدید شدن یا نشدن ویزای شما به کارفرمای شما و میزان رضایت او از شما بستگی دارد.

مدارکی که می بایست برای اخذ ویزا ارائه بدهید شامل:

مدرک تحصیلی
گذرنامه و مدارک شناسایی
آفرلتر یا پیشنهاد کاری از کارفرمای عمانی
گواهی سلامت
چند قطعه عکس

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان به عمان

مهاجرت پزشکان به عمان

شرایط مهاجرت پزشکان و پرستاران و همچنین پیراپزشکان به عمان یکسان بوده و همگی به مدارک یکسانی برای مهاجرت نیاز دارند. شما ابتدا باید سابقه کاری و مجوز اشتغال در کشور مبدا را برای شروع کار در عمان اثبات کنید. پس از آن باید از محل اشتغال سابق خود یک گواهی ارائه بدهید که نشان دهنده سابقه کار شما و تاییدیه گذراندن دوره کارآموزی است.

مهاجرت پیراپزشکان به عمان

طبق آماری که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، کشور عمان تصمیم دارد تا سال 2040 نزدیک به 13 هزار نیروی پزشک و پرستار را استخدام کند. آیا به این معناست که کشور عمان نیازی به سایر کادر پیراپزشکی ندارد؟ خیر اینگونه نیست. کشور های پیشرفته به علت مواجه شدن با کمبود نیرو در تمامی زمینه ها، کمبود نیروی متخصص و افزایش جمعیت همواره خواستار نیروی متخصص در تمامی زمینه های پزشکی و پیراپزشکی هستند؛ لذا برای تمامی داوطلبان امکان کاریابی وجود دارد و مهاجرت پیراپزشکان به کشور عمان نیز امری غیرممکن نیست. با اینحال برخی از رشته های پیراپزشکی بازار کار بهتری نسبت به سایر رشته ها دارند که برای شما نام برده ایم.

تخصص های پزشکی و پیراپزشکی مورد نیاز در کشور عمان

تخصص های پزشکی آزمایشگاهی:
رادیوگرافی
تکنسین آزمایش خون
تکنسین میکروبیولوژی آزمایشگاه
رادیولوژی

بهداشت دهان و دندان:
دندانپزشک اطفال
متخصص ارتودنسی
بهداشت دندان و دهان
جراح فک و دندان

قلب و عروق:
جراح قلب
قلب و عروق
جراح عروق
متخصص قلب و عروق

سایر مشاغل پزشکی:
گوارش
پزشک عمومی
جراح عمومی
داروساز
جراح ارتوپد
تکنسین داروسازی
متخصص کلیه
متخصص مغز و اعصاب
متخصص زنان و زایمان
متخصص روماتولوژی
متخصص پوست

درآمد پزشکان و پیراپزشکان در عمان

مهاجرت پزشکان به عمان

یکی از اصلی ترین دلایل مهاجرت پزشکان و یا هر قشر دیگری از نیروی کار درآمد بیشتر است. کشور عمان با توجه به اقتصاد قوی و رو به پیشرفتی که دارد همواره همگان را از این بابت راضی نگه میدارد. لازم به ذکر است که علاوه بر درآمد مناسبی که بری پزشکان و پیراپزشکان در نظر گرفته شده، اسکان و خورد و خوراک نیرو نیز اکثرا بر عهده کارفرما می باشد. هرچند درصورتیکه قصد همراهی خانواده را دارید باید اسکان را با هزینه های شخصی خو تامین کنید.
درآمد در کشور عمان به این گونه است که ابتدا درامد شما پایین تر از حد تعیین شده برای رشته کاری شما است. پس از اینکه توانستید توانایی ها و تعهد کاری خود را اثبات کنید، درامد شما نیز افزایش پیدا میکند. از دیگر عوامل موثر بر درآمد شما میتوان به سابقه کاری شما اشاره کرد. هرچه سابقه کاری شما در ایران بیشتر باشد، درآمد شما در کشور عمان بیشتر خواهد بود.

درآمد برخی از پزشکان و پیراپزشکان مورد نیاز کشور عمان را بررسی کردیم

دندانپزشک 1900 – 6100 ریال
پزشک عمومی 1500 – 7000 ریال
پرستار 1100 – 3200 ریال
ماما 870 – 2400 ریال
رادیولوژیست 2400 – 7600 ریال
داروساز 1200 – 3400 ریال
جراح قلب و عروق 2200 – 6500 ریال

مزایای مهاجرت پزشکان به عمان

مهاجرت پزشکان به عمان

اقامت یک یا دو ساله و امکان تبدیل ویزا به ویزاهای دیگر
امکان همراهی خانواده به آسانی و بدون مشکلات سفارتی
عدم نیاز به پرداخت مالیات
میتوانید با جایگاه فعلی خود در کشور عمان مشغول به کار شوید و نیاز به گذراندن دوره های کارآموزی ندارید.
عدم نیاز به مدرک بین المللی زبان انگلیسی
حداقل یک بار در سال میتوانید با هزینه ی کارفرما به کشور خود سفر کنید.
کشور عمان دارای سومین با ارزشترین واحد پولی دنیا است و پس انداز شما در تمام دنیا با ارزش خواهد بود.

سخن پایانی

ﮐﺷور ﻋﻣﺎن ﯾﮑﯽ از ﮐﺷورھﺎی در ﺣﺎل ﺗوﺳﻌﮫ ﺧﻠﯾﺞ ﻓﺎرس ﺑﺎ ﻧﺎم اﻧﮕﻠﯾﺳﯽ (Oman) دارای ﺣﮑوﻣت ﭘﺎدﺷﺎھﯽ و ﺳﻠطﻧت ﻣطﻠﻘﮫ اﺳت.زﺑﺎن رﺳﻣﯽ اﯾن ﮐﺷور ﻋرﺑﯽ اﺳت وﻟﯽ اﮐﺛر ﻣردم آن ﺑﮫ زﺑﺎن اﻧﮕﻠﯾﺳﯽ ﻣﺳﻠط ھﺳﺗﻧد و درﺻورت اﻣﮑﺎن ﻣﮑﺎﻟﻣﮫ ﺑﮫ زﺑﺎن اﻧﮕﻠﯾﺳﯽ ﺷﻣﺎ ﻧﯾﺎزی ﺑﮫ ﯾﺎدﮔﯾری زﺑﺎن ﻋرﺑﯽ ﻧدارﯾد.با این حال اینکه بر زبان عربی تسلط داشته باشید یک مزیت برای شما به حساب می آید و شانس استخدام شما را بیشتر میکند. ﭘﯾش ﺑﯾﻧﯽ ﻣﯾﺷود کشور عمان طﯽ ده ﺳﺎل آﯾﻧده اﯾن ﮐﺷور اﻗﺗﺻﺎد و ﺗوﺳﻌﮫ ﯾﺎﻓﺗﮕﯽ در ﺳطﺢ ﺳﺎﯾر ﮐﺷورھﺎی ﺣوزه ﺧﻠﯾﺞ ﻓﺎرس داﺷﺗﮫ ﺑﺎﺷد. این کشور یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی برای پزشکان میباشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره مهاجرتی بر اساس رزومه خود میتوانید با مشاورین مجموعه مهاجرتی دانا اندیشان تماس برقرار کنید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

 

درباره ما

موسسه دانا اندیشان راشین از سال 98 تاســـیس شده و تا کـــنون در زمـــینه مهاجرت کاری به کشورهای حوزه خلـــیج فــــارس مانند عمان فعالیت داشته و سابقه درخشانی در این زمینه ارائه میدهد که میتوانید از تب نمونه های موفق از صحت کار این مجموعه اطمینان حاصل کنید.

خبرنامه

آدرس

اهواز،گلستان،خیابان فروردین،بین دی و آذر مجتمع رتاج واحد دو

شماره تماس

061-33223603

ساعت کاری

شنبه تا پنج شنبه 10 تا 18

ورود

ورود | ثبت نام
حساب کاربری من
0 محصول سبد خرید