تماس با ما
تلگرام

سرمایه گذاری در عمان + شرایط

سرمایه گذاری در عمان

فهرست مطالب

 

در این مقاله میخواهیم تمام شرایط سرمایه گذاری در عمان را بررسی کنیم درباره اقتصاد عمان میتوان گفت اقتصاد و منابع مالی کشور عمان به‌شدت وابسته‌ی درآمدی است که از نفت و گاز کسب می‌کند. هرچند که قیمت بالای نفت و گاز عمان در سال 2022 تأثیرات بسیار مثبتی بر اقتصاد این کشور گذاشته؛ اما نه به‌ اندازه‌ای که ضرر و زیان‌های ما قبل آن‌ که بر اثر قیمت پایین انرژی موجود در این کشور به وجود آمده بود را جبران کند. هرچند نکته مثبت دراین‌ باره این است که رهبران دولت چالش‌های به وجود آمده در مسیر رشد اقتصادی را به رسمیت شناخته و درصدد جبران آن هستند.

یکی از استراتژی‌هایی که برای دستیابی به اهداف خود پیش‌گرفته‌اند جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی یا همان (FDI) می‌باشد. در این راستا دولت عمان درحال‌ توسعه مزایای سرمایه‌گذاری در کشور عمان می‌باشد. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به برنامه‌های مشوق مالیاتی و هزینه‌ای، مجوز سرمایه‌گذاری در چندین صنعت جدید که درگذشته اجازه آن به سرمایه‌گذاران خارجی داده نمی‌شد، جذب نیروی کار و افزایش اشتغال در کشور عمان اشاره کرد.

طبق آمار به‌دست‌آمده از اجلاس تجارت و توسعه سازمان ملل یا به‌ اختصار آنکتاد (UNCTAD)، باوجود شیوع بیماری کرونا در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاری در کشور عمان نسبت به سال‌های قبل افزایش داشته و به رقمی بالای 4 میلیارد دلار رسیده است. مهم‌ترین دلایل افزایش سرمایه‌گذاری در کشور عمان ارز ملی بسیار قوی، روابط اقتصادی بسیار خوبی که با کشورها پیش‌گرفته، رشد بسیار بالا در چند سال اخیر و برنامه‌ریزی‌های مداوم برای رشد بیشتر، ثبات اقتصادی و موقعیت جغرافیایی بسیار استراتژیک این کشور می‌باشند.

مزایای سرمایه گذاری در عمان

کشور عمان داری ثبات بالا در وضعیت سیاسی و اقتصادی می‌باشد.

در صورت سرمایه‌گذاری در کشور عمان، نیازی به پرداخت مالیات بر درآمد شخصی خود ندارید.

نرخ مالیات گمرکی کشور عمان نسبت به سایر کشورها بسیار پایین است.

دارای سیستم تجارت آزاد که یک مزیت بسیار ارزشمند برای سرمایه‌گذاران است.

به بازارهای کشورهای حوزه خلیج‌فارس، آفریقا و آسیایی دسترسی خواهید داشت.

کشور عمان عضو سازمان تجارت بین‌الملل است.

در قانون اساسی کشور عمان قوانین ویژه‌ای برای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران خارجی وجود دارد.

می‌توانید وام‌های تسهیلاتی دولتی و خصوصی دریافت کنید.

معایب سرمایه گذاری در عمان

سرمایه گذاری در عمان

باوجود روابط سیاسی خوب بین ایران و کشور عمان، نباید روابط بسیار قوی‌تر با کشورهای اروپایی و آمریکایی را نادیده گرفت؛ زیرا ممکن است سرمایه شما تحت‌الشعاع تحریم‌های موجود از طرف این کشورها شود.

برخلاف سایر کشورها، شما نمی‌توانید از طریق سرمایه‌ گذاری اقامت دائم و یا تابعیت کشور عمان را اخذ کنید.

تفاوت بسیار بالای ارزش ارز ایران و کشور عمان باعث پرهزینه بودن سرمایه‌ گذاری در کشور عمان برای ایرانیان شده است.

اقتصاد کشور عمان برای سرمایه‌ گذاری

سرمایه گذاری در عمان

کشور عمان دارای زیرساخت‌هایی است که بسیاری از سرمایه‌ گذاران داخلی و خارجی را به سرمایه‌ گذاری در این کشور تشویق و مسیر را برای آن‌ها تسهیل می‌کند. موقعیت جغرافیایی این کشور که مشرف‌به خطوط دریایی بین‌المللی است و بندرهای موجود در کشور عمان، افق‌های جدیدی را برای سرمایه‌ گذاری و تجارت آزاد پیش روی سرمایه‌ گذاران گذاشته است. همچنین کشور عمان با اقتصادی پایدار، زیرساخت‌هایی قوی و منابع انسانی واجد شرایط؛ سهولت سرمایه‌ گذاری را تضمین می‌کند. ناگفته نماند که آیین‌نامه‌های صادرشده برای حمایت از این اقتصاد باز و تشویق سرمایه‌ گذاری‌های خارجی با مشارکت سلطان عمان در سازمان‌های بین‌المللی، سازمان تجارت بین‌المللی و توافق‌نامه‌ی تجارت رایگان با ایالت متحده آمریکا در حال افزایش هستند.

در چهارچوب تنوع اقتصادی مبتنی بر صادرات، سلطنت عمان هدف صنعتی کردن و بهره‌برداری از منابع طبیعی خود بویژه گازهای طبیعی و افزایش ارزش‌افزوده به آن منابع را دارد. تلاش‌های مداوم دولت عمان منجر به امضا و شرکت در پروژه‌های صنعتی بزرگ با استفاده از سرمایه‌های خارجی مانند پلی‌پروپیلن، اوره و آمونیاک، متانول و کارخانه‌های ذوب آلومینیوم، فولاد و آهن علاوه بر پروژه‌های دیگری مانند پروژه‌های باروری در شهرهای صور و قلهات عمان برای گاز طبیعی شد.

مناطق آزاد کشور عمان

منطقه آزاد سلاله

بندر سلاله

بندر صنعتی صحار

منطقه آزاد صحار

منطقه آزاد مزیونه

منطقه آزاد مصندم

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در عمان

سرمایه گذاری در عمان

کشور عمان از دسته کشورهایی است که اخذ اقامت دائم و تابعیت از طریق سرمایه‌ گذاری در آن‌ها امکان‌پذیر نیست. لذا درصورتی‌ که هدف شما از سرمایه‌ گذاری در کشور عمان اخذ تابعیت و اقامت دائم می‌باشد به شما پیشنهاد می‌کنیم کشور عمان را از کشورهای مدنظر خود حذف کنید. هرچند با توجه به برنامه‌های بلندمدتی که کشور عمان برای خود در نظر گرفته و قصد جذب سرمایه‌ گذاران را دارد، می‌توانید با برخی از سرمایه‌ گذاری‌ها، ویزای سرمایه‌ گذاری پنج و یا ده‌ ساله دریافت کنید و پس از اتمام اعتبار در صورتی‌ که ثبات سرمایه‌‌گذاری آن را مجدداً تمدید کنید.

شرایط سرمایه‌ گذاری در عمان

فقط متقاضیان هجده سال به بالا اجازه سرمایه‌گذاری در عمان را دارند.

فقط اتباع عمانی و سایر کشورهای حوزه خلیج‌فارس اجازه ثبت‌نام در مؤسسات انفرادی را دارند.

درخواست ثبت‌نام خود را باید پیش از رزرو نام تجاری انجام دهید.

هنگام درخواست باید مدارک تائید هویت مدنی شخصی که صاحب موسسه هست و شخصی که مجاز به امضای گواهی می‌باشد را به همراه داشته باشید.

انواع راه‌های سرمایه گذاری در عمان

سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک

سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت

سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

سرمایه گذاری در عمان از طریق خرید ملک

تا قبل از سال 2021 مهاجران اجازه خرید ملک و یا سرمایه‌ گذاری در کشور عمان را نداشتند اما در سال 2021 دولت عمان این اجازه را همراه با امتیازاتی که ممکن است برای سرمایه‌ گذاران جذاب باشد؛ صادر کرد. از جمله این امتیازات می‌توان به ویزاهای طولانی‌مدت تر از سایر ویزاهای این کشور اشاره کرد که قابل تمدید نیز هستند. اما شما برای سرمایه‌ گذاری از طریق خرید ملک در عمان با یک محدودیت مواجه خواهید شد و فقط در مناطق مشخص‌شده‌ای می‌توانید این سرمایه‌ گذاری را در کشور عمان به انجام برسانید. حداقل هزینه خرید ملک در کشور عمان 85.000 ریال می‌باشد. هرچند که برای دستیابی به ویزاهای طولانی‌مدت باید سرمایه‌ گذاری شما باید 250.000 ریال باشد در غیر این صورت ارزش ویزای شما به‌اندازه‌ی ارزش سرمایه‌ گذاری‌های 250.000 و یا 500.000 ریالی به بالا نخواهد بود.

یکی از ویژگی‌های خرید ملک در کشور عمان این است که می‌توانند تا 80% از ارزش خانه خود را به‌عنوان وام دریافت کرده و تا 25 سال مهلت‌ دارید تا آن را پرداخت کنند. نرخ بهره وام دریافتی به ملیت و دارایی شخص بستگی دارد. هر بانک سیاست‌های خاصی را برای افراد خارجی دنبال می‌کند لذا ابتدا بررسی‌های لازم را انجام دهید تا از دریافت وام مسکن از بانک موردنظر مطمئن شوید. همچنین می‌تواند وام خود را از طریق بانک‌های بین‌المللی HSBC سازمان‌دهی کنید.

بانک‌های بین‌المللی HSBC

این بانک در سال 1865 توسط بانکدار اسکاتلندی توماس ساتر لند در هنگ‌کنگ که در آن دوره از مستعمرات بریتانیا بود تأسیس شد و امروزه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان شناخته می‌شود. این بانک در زمینهٔ بانکداری خرد، بانکداری اختصاصی، بانکداری شرکتی و بانکداری سرمایه‌‌گذاری، مدیریت سرمایه‌ گذاری و مدیریت ثروت و کارت‌های اعتباری و وام‌های مسکن فعالیت می‌کند.

سرمایه گذاری در عمان از طریق ثبت شرکت

سرمایه‌ گذاری از دسته راه‌های بسیار دشوار مهاجرتی است که همواره بهتر است برای اقدام از این روش از یک مشاور و یا متخصص در زمینهٔ سرمایه‌ گذاری در کشورهای بین‌المللی کمک بگیرید. عمان موقعیت اقتصادی و جغرافیایی بسیار مناسبی برای سرمایه‌ گذاری داشته و طی مدت‌های طولانی مورد توجه سرمایه‌ گذاران خارجی بوده. شما می‌توانید با استفاده از ثبت شرکت در کشور عمان اقامت کشور عمان را دریافت کنید ولی باید توجه داشته باشید که کشور عمان برای امر سرمایه‌ گذاری شرایط به خصوصی داشته که یکی از مهم‌ترین آن‌ها داشتن شریک عمانی می‌باشد که حداقل 51 در صد از سهام شرکت به او تعلق داشته باشد.

انواع ثبت شرکت برای سرمایه‌ گذاری در عمان

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت سهامی

ایجاد شعب در عمان

شرکت تجاری

شرکت گردشگری

دفتر نمایندگی بازرگانی

شرکت خدماتی

شرکت با مسئولیت محدود

مالکیت انحصاری شرکت ممتاز

دفتر شعبه/ دفتر نمایندگی

همان‌طور که مشاهده می‌کنید می‌توان شرکت‌های مختلفی را در کشور عمان ثبت کرد اما راحت‌ترین راه ثبت شرکت در کشور عمان برای ایرانیان شرکت‌های سهامی عام یا همان LLC می‌باشند. مجوزات این نوع ثبت شرکت در درجه‌بندی‌های مختلف از جمله: درجه ممتاز، درجه‌یک، درجه‌دو، درجه سه و درجه چهار صورت می‌گیرد که هزینه هر کدام از آن‌ها متفاوت است. می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در این‌ باره مقاله ثبت شرکت در عمان را مطالعه بفرمایید.

سرمایه‌ گذاری در عمان از طریق خرید اوراق قرضه

شما همواره می‌توانید با خرید اوراق قرضه کشورهای مختلف وارد بازار بورس آن‌ کشورها شده و از مزیت‌هایی بهره‌مند شوید. متأسفانه یکی از نکات منفی که درباره خرید اوراق قرضه کشور عمان وجود دارد این است که منجر به اخذ اقامت و یا تابعیت نمی‌شود، پس در صورتی‌ که هدف شما از سرمایه‌ گذاری از طریق خرید اوراق قرضه، اخذ اقامت است کشور عمان را به شما پیشنهاد نکرده و مسیرهای مناسب دیگری را برای مهاجرت به این کشور به شما پیشنهاد می‌دهیم و همواره همراه شما خواهیم بود.

هزینه سرمایه‌ گذاری در عمان

هزینه سرمایه‌گذاری در کشور عمان تحت شرایط مختلف تغییر خواهد کرد. از مواردی که بر هزینه سرمایه‌ گذاری شما در عمان تأثیرگذار خواهند بود می‌توان به روش سرمایه‌ گذاری؛ تعداد افراد درخواست دهنده، شرایط پرونده‌ی شما و … می‌باشد.

هزینه سرمایه‌ گذاری برای دریافت اقامت ده‌‌ساله در عمان

حداقل هزینه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری با اقامت ده‌‌ساله، 50 هزار ریال عمانی می‌باشد. در این نوع سرمایه‌گذاری شخص باید بالای 21 سال سن داشته باشد. در صورتی‌ که قصد سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت را داشته باشید، ایده‌ی تأسیس شرکت شما باید به‌ گونه‌ای موجب پیشرفت شود که شما بتوانید 50 عمانی را در آن استخدام کنید که در این صورت حداقل هزینه‌ی نامبرده شده برای شما در نظر گرفته نمی‌شود. در صورت قصد سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک شما باید حداقل 500 هزار ریال عمانی را برای خرید یک یا چند ملک در عمان سرمایه‌گذاری کنید تا بتوانید از اقامت ده‌ساله در این کشور برخوردار شوید.

هزینه سرمایه‌گذاری برای دریافت اقامت پنج‌ساله در عمان

در این نوع سرمایه‌گذاری شما دیگر قادر به ثبت شرکت نخواهید بود و تنها با خرید اوراق قرضه به قیمت 250 هزار ریال و یا خرید ملک با همین قیمت می‌توانید از این اقامت بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید در صورت داشتن قصد بازنشستگی در کشور عمان؛ برای این اقامت اقدام کنید که شرایط خاص خود را دارد.

شرایط بازنشستگی در کشور عمان و دریافت اقامت پنج‌ساله

شما برای بازنشسته شدن در کشور عمان باید حداقل 2 سال سابقه کار در این کشور را داشته باشید.

حقوق دریافتی شما حداقل 4000 ریال عمان باشد.

مسکن دائمی داشته باشید.

سخن پایانی سرمایه‌گذاری در عمان

سرمایه‌گذاری یکی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین راه‌های مهاجرتی است. هدف اصلی سرمایه گذاری در کشورهای خارجی دریافت تابعیت و اقامت دائم آن کشورها می‌باشد. متأسفانه در صورت سرمایه‌گذاری در کشور عمان نمی‌توانید از این امتیازات بهره‌مند شوید و در صورتی‌ که این امر تنها هدف شما از سرمایه‌گذاری است کشور عمان را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. با این‌ حال در صورتی‌ که تنها اهداف اقتصادی داشته باشید کشور عمان می‌تواند یکی از بهترین کشورها برای سرمایه‌گذاری شما باشد، زیرا همواره اقتصاد ثابتی داشته و همانند بسیاری از کشورها ریسک بالای ورشکستگی را به همراه ندارد. برنامه‌های اقتصادی کشور عمان در چهار دهه گذشته با توجه به دستورالعمل‌های سلطان‌های عمان توانسته است درآمدهای نفتی را به زیرساخت‌های اقتصادی و اجتماعی توسعه‌یافته اما ضروری برای پیشبرد توسعه پایدار منتقل کنند. امر تقبل سرمایه‌گذاری‌های خارجی و مزایایی که برای آن در نظر گرفته‌شده بر اساس همین برنامه می‌باشد.

درباره ما

موسسه دانا اندیشان راشین از سال 98 تاســـیس شده و تا کـــنون در زمـــینه مهاجرت کاری به کانادا و کشورهای حوزه خلـــیج فــــارس مانند عمان فعالیت داشته و سابقه درخشانی در این زمینه ارائه میدهد که میتوانید از قسمت نمونه های موفق از صحت کار این مجموعه اطمینان حاصل کنید.

enamad

خبرنامه

آدرس

اهواز،گلستان،خیابان فروردین،بین دی و آذر مجتمع رتاج واحد دو

شماره تماس

061-33223603

ساعت کاری

شنبه تا پنج شنبه 10 تا 18

کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به شرکت دانااندیشان راشین می باشد.