بلاگ

تحصیل در فرانسه و نحوه‌ی دریافت اقامت تحصیلی فرانسه

تحصیل در فرانسه

فهرست مطالب

 

امروزه یکی از مقاصد مهم و مورد علاقه دانشجویان برای فراگیری علم و دانش، کشور فرانسه است. در واقع این کشور در میان انتخاب‌های موجود برای اکثر دانشجویان به عنوان گزینه‌ای مناسب و مطمئن در تمامی ادوار محسوب می‌شود؛ چراکه کشور فرانسه در زمینه تحصیلات، زندگی، اقامت و… بهترین امکانات را در اختیار افراد قرار می‌دهد. همچنین به علت صرف بودجه مناسب، تلاش مستمر، جذب استعداد‌های برتر و… کشور فرانسه به قطب عظیم علمی تبدیل شده است. اگر شما نیز علاقه‌مند به کسب اطلاعات پیرامون تحصیل در کشور فرانسه هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

تحصیل در فرانسه چه مزایایی دارد؟

تحصیل در فرانسه

 

اگر قصد دارید در یکی از مناطقی که بهترین نظام آموزشی را دارد به فراگیری علم و دانش بپردازید، قطعاً فرانسه بهترین گزینه پیش روی شماست. برای تمام مقاطع تحصیلی از جمله ابتدایی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری حدوداً ۳۵۰۰ مجموعه که شامل مراکز آموزشی، دانشگاه‌ها و کالج‌ها می‌شود، وجود دارند. امکان تحصیل در مراکز آموزشی این دانشگاه به زبان‌های فرانسوی و انگلیسی وجود داشته و بنابر درخواست دانشجویان امکان ارائه کلاس‌های درسی متفرقه و دوره‌های تکمیلی برای دانشجویان را نیز داراست. حدوداً ۳۴۳۰۰۰ دانشجو بومی و غیربومی در این کشور به تحصیل در مقاطع مختلف مشغول هستند و همین امر سبب شده است تا فرانسه جایگاه ششم را نسبت به سایر رقیبان در حوزه تعداد دانشجو کسب نماید.

رتبه و جایگاه علمی مراکز آموزشی این کشور آنقدر مناسب است که حدوداً ۸۰% دانشجویان دانش آموختگان در این کشور دارای رضایت کامل هستند. علت این جایگاه مطلوب و زبان‌زد، اهمیت بسیار زیاد دولت فرانسه به امور تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان است.  از دیگر نکات مهم این کشور که جزء مزایای آن محسوب می‌شود می‌توان به امکان سفر به ۲۶ کشور محدوده شینگن اشاره نمود.

همچنین به دلیل وجود وضعیت پایدار در مسائل فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و آموزشی اکثر افراد از آرامش و سلامت مطلوبی برخوردار هستند. دولت این کشور به حقوق افراد اهمیت زیادی داده و می‌توان رعایت حقوق بشر را نیز میان شهروندان این کشور در بالاترین مقدار خود مشاهده کرد. امکان تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کار بسیار ساده بوده و همین موضوع یکی از برترین ویژگی‌های حضور و تحصیل در این کشور محسوب می‌شود. علاوه بر این نکات از دانشجویان دوره دکتری نیز حمایت‌های خاصی صورت می‌گیرد که یکی از آنان حمایت این افراد توسط تیم‌های تحقیقاتی است.

شرایط پذیرش در دانشگاه ‌های فرانسه چیست؟

تحصیل در فرانسه

 

تمامی کشور‌های جهان جهت پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف دارای قوانین و مقررات مخصوص به خود هستند. در کشور فرانسه نیز به علت ثبت نام و تکمیل پرونده می‌بایست مدارک خود را که شامل ۱ قطعه عکس، رزومه تحصیلی، انگیزه نامه، مدارک دبیرستان به همراه ریز نمرات، مدرک زبان فرانسه، گواهی اشتغال به تحصیل هستند را به همراه داشته و هنگام ثبت نام و تشکیل پرونده به مسئول مربوطه ارائه دهید. این قوانین برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ثابت بوده و برای مقطع دکتری شامل تفاوت‌هایی می‌شود. افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارند، باید به منظور درخواست پذیرش با استاد مربوطه مشورت نموده و پس از دریافت نامه پذیرش، نسبت به تشکیل پرونده اقدام نماید.

معرفی دانشگاه‌های فرانسه

کشور فرانسه نیز اکثر مراکز آموزشی خود را در پرجمعیت‌ترین شهر خود، یعنی پاریس جای داده است. طبیعتاً پایتخت این کشور دارای امکانات مناسب‌تری نسبت به سایر شهر‌های آن بوده و شما می‌توانید برای فراگیری علم در دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر، به پایتخت این کشور مراجعه نمایید. در بخش ذیل می‌توانید اسامی دانشگاه‌های مشهور و عالی رتبه این کشور را همراه با رتبه‌بندی QS ملاحظه فرمائید.
نام دانشگاه رتبه QS
دانشگاه Université PSL 53
دانشگاه École Polytechnique 60
دانشگاه Sorbonne University 77
دانشگاه CentraleSupélec 139
دانشگاه École Normale Supérieure de Lyon 160
دانشگاه TELECOM ParisTech 224
دانشگاه Sciences Po 242
دانشگاه Ecole des Ponts ParisTech 250
دانشگاه University of Paris 253
دانشگاه Paris-Sud 262

تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم به چه صورت است؟

شاید برای شما هم جای تعجب داشته باشد که آیا امکان تحصیل با مدرک دیپلم در کشوری پیشرفته همچون فرانسه امکان‌پذیر است یا خیر؟ در این کشور کودکان از سن ۵ سالگی به منظور کسب علم وارد مهدکودک شده و پس از گذراندن چندین سال، در نهایت در سن ۱۷سالگی مدرک دیپلم خود را دریافت می‌کنند. دوران ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان برای این دانش‌آموزان اجباری بوده و این افراد پس از دریافت مدرک دیپلم می‌توانند برای ادامه تحصیل در سایر مقاطع یا کسب و کار اقدام نمایند.

شما می‌توانید پس از دریافت مدرک دیپلم خود و ارسال آن به دانشگاه مورد نظر، پس از تأیید مجموعه آموزشی، نسبت به ادامه تحصیل در مراکزی چون مؤسسات آموزشی، کالج‌ها، دپارتمان‌ها، مراکز تحقیقاتی، کتابخانه‌ها و… بپردازید. حضور و فعالیت در این مراکز سراسر از تجربه بوده و می‌تواند رزومه مناسبی را برای شما به ارمغان آورد. لازم به ذکر است تمام این مراکز دارای رشته‌های تحصیلی مناسب و مشهور چون پزشکی، فناوری اطلاعات، هنر، روانشناسی، اقتصاد بین‌الملل، جامعه‌شناسی، جغرافیا، مطالعات ادبی، مدیریت بازرگانی، فراماکولوژی، سرمایه‌گذاری بین‌المللی، ارتباطات جهانی و… هستند؛ که شما می‌توانید با توجه به سلیقه و علاقه خود یکی از آنان را انتخاب نموده و به تحصیل در این خصوص بپردازید.

 آیا کار کردن حین تحصیل در فرانسه امکان پذیر است؟

تحصیل در فرانسه

 

از دیگر دغدغه‌های مهم و اساسی دانشجویان حین تحصیل می‌توان به اشتغال اشاره نمود. قطعاً فعالیت و کسب درآمد در حیطه مورد علاقه این افراد یکی از امور لذت بخش و خوشایند محسوب می‌شود. این امکان برای دانشجویان با هر نوع ملیت و فعالیت در هر مقطع تحصیلی میسر است تا بتوانند حین تحصیل به انجام امور دلخواه طبق قوانین و مقررات بپردازند. برای فعالیت و حضور تمام وقت دانشجو، نیاز به کسب اجازه از دانشگاه است؛ اما برای فعالیت به صورت پاره وقت نیاز به این کار نبوده و وی می‌تواند با انتخاب مکان دلخواه و حیطه کاری، فعالیت خود را آغاز کند.

از جمله کار‌هایی که به دانشجویان و کسب تجربه آنان کمک شایانی می‌کند، می‌توان به دستیار آموزشی، دستیار پژوهشی، فعالیت در امور فرهنگی و پژوهشی، کمک به سایر دانشجویان و… اشاره نمود. دانشجویان غیربومی این کشور بنابر قوانین وضع شده توسط دولت فرانسه، می‌توانند ۶۰% زمان عادی کار در این کشور را به انجام کار نیمه وقت بپردازند. در واقع این افراد می‌توانند هنگام تحصیل حدوداً ۲۰ ساعت در هر هفته را به انجام کار مورد نظر خود، اختصاص دهند. بر اساس قوانین و مقررات این کشور و همچنین حداقل میزان درآمد که نام دیگر آن SMIC است، حدوداً ۱۰یورو کسب نمایند. این مبلغ حدودی بوده و ممکن است به علت دریافت مبالغ بیمه و سایر خدمات از آن کسر شود.

اقامت پس از تحصیل در فرانسه امکان پذیر است؟

 

به دلیل وجود شرایط مطلوب در کشور فرانسه همچون آب و هوای مناسب، اوضاع مناسب اقتصادی، سیستم حمل و نقل بسیار ارزان و کارآمد، سیستم خدمات‌رسانی همیشگی و… اکثر دانشجویان قصد به کسب اقامت دائم در این کشور دارند. شما می‌توانید با ۵سال زندگی متمادی در این کشور نسبت به دریافت کارت اقامت خود اقدام نمایید. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که می‌بایست این کارت را هر ۱۰ سال یکبار تمدید کنید. همچنین اگر برای ۲ سال متوالی از این کشور خارج شوید، اقامت شما باطل می‌شود.

به جهت حضور شرکت‌های بزرگ و عالی رتبه فعال در زمینه‌های مختلف، شما می‌توانید با دارا بودن تعدادی ویژگی نسبت به سایر افراد در اولویت باشید و برای استخدام در این مراکز اقدام کنید چرا که شرکت‌های مشهور، استارتاپ‌ها، مراکز آموزشی و… سخت‌گیری نسبتاً زیادی در استخدام افراد نداشته و شما می‌توانید به سادگی با همراهی کمی هوش و ذکاوت، در یکی از این مجموعه‌ها فعالیت کنید.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه مستلزم توجه به نکاتی چون هزینه تحصیل، هزینه زندگی، هزینه خوابگاه، شرایط سنی و… بوده که در ادامه به طور کامل به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. یکی از مهم‌ترین عواملی که امروزه به یکی از دغدغه دانشجویان مبدل شده است، شرایط و هزینه تحصیل در این کشور محسوب می‌شود. تحصیل در فرانسه و دانشگاه‌های دولتی آن رایگان بوده و همین امر تا بخش زیادی از استرس و اضطراب دانشجویان را کاهش می‌دهد. البته لازم به ذکر است که تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی مبلغی بین ۲۰۰۰ الی ۴۰۰۰ یورو نیاز دارد. این مبالغ برای مقاطع مختلف، متفاوت است.

از دیگر هزینه‌های موجود در زمان تحصیل می‌توان به هزینه اجاره خانه، خورد و خوراک، حمل و نقل و… اشاره نمود. برای اسکان و اقامت نیز شما می‌توانید از خانه‌های اجاره‌ای، خوابگاه‌ها یا… استفاده کنید. به منظور پس انداز و خرج و مخارج کمتر، خانه‌های اجاره‌ای با متراژ مناسب نیز وجود دارند که در صورت تمایل در اختیار دانشجویان و خانواده آنان قرار می‌گیرند. علاوه بر این، مهم‌ترین نکته در اسکان، اخذ ویزا بوده که باید شرایط سنی آن رعایت شود. شما باید برای مقطع کارشناسی حداکثر ۲۳ سال و برای مقطع کارشناسی ارشد حداکثر ۳۲ الی ۳۴ سال را دارا باشید. همچنین مقطع دکتری برای اخذ پذیرش و ویزا هیچگونه محدودیت و شرایط سنی خاصی ندارد.

آیا تحصیل رایگان در فرانسه امکان پذیر است؟

 

برخی از افراد به وسیله اطلاع‌رسانی‌های متفاوت و افراد مختلف، اطلاعاتی پیرامون تحصیل رایگان در کشور فرانسه کسب نموده‌اند. در واقع افراد بومی و مقیم این کشور می‌توانند تحصیلات ابتدایی تا مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای خود را به صورت رایگان بگذرانند. تحصیلات ابتدایی در این کشور شامل مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان می‌شود. شما می‌توانید برای یادگیری علوم مربوطه در فرانسه از سومین زبان رایج در دنیا یعنی فرانسوی استفاده کنید.
علاوه بر این نکات، شما می‌توانید در مقطع ۴ ساله کارشناسی به طور رایگان در تمامی مراکز دانشگاهی موجود در این کشور به تحصیل این مقطع به صورت رایگان بپردازید. اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور فرانسه را دارید، می‌بایست دارای مدرک زبان فرانسوی B2 باشید. این مورد به شما کمک شایانی در پیشرفت و ترقی امور تحصیلی کرده و می‌تواند تا حد بسیار زیادی از هزینه‌های اضافی جهت برگزاری کلاس‌های زبان انگلیسی و… جلوگیری کند.
تمامی این شروط و قوانین نیز در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری یکسان بوده و فقط مدت زمان تحصیل هر کدام از مقاطع متفاوت است. مدت زمان مجاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال و برای مقطع دکترا می‌تواند بین ۳ الی ۴ سال نیز زمان بر باشد. همچنین می‌توانید با ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی نیز از این امکانات و مزایا بهره‌مند شوید.

بورسیه تحصیلی فرانسه

 

برخی از مراکز آموزشی از جمله دانشگاه‌ها به دانشجویان scholarship (بورسیه) ارائه می‌دهد که این کار به منظور کمک مالی تحصیلی به آن‌ها محسوب می‌شود. بورسیه به منظور کمک در جهت پرداخت شهریه اختصاص داده می‌شود؛ در واقع شما دانشجویان باید برای امور دیگر از جمله ثبت نام، خرید کتب درسی و… از این هزینه نمی‌توانید استفاده کنید و باید به صورت شخصی مبلغ مورد نیاز را بپردازید. البته لازم به ذکر است که این بورسیه تمام افراد را شامل نشده و با توجه به ظرفیت و شرایط خاص، دانشجویان تحت پوشش بورسیه قرار خواهند گرفت.

امکان اخذ بورسیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بسیار ساده‌تر و آسان‌تر نسبت به مقطع کارشناسی است. از شرایطی که اخذ بورسیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را آسان‌تر و امکان‌پذیر‌تر می‌سازد، می‌توان به نمره بالای زبان آیلتس، مدرک زبان فرانسوی، دارا بودن مقالات ISI، معدل بالای ۱۸ و… اشاره نمود. پیش از اقدام به اخذ بورسیه، توصیه می‌کنیم اطلاعات و شرایط را مدنظر داشته و سپس نسبت به ارسال رزومه به دانشگاه‌های مختلف این کشور اقدام نمائید.

سخن پایانی

کشور فرانسه به علت دارا بودن سطح آموزشی بسیار بالا، فرصت‌های مناسب تحقیقاتی و… به منطقه‌ای محبوب جهت فراگیری علم و دانش تبدیل شده است. همچنین این کشور از نظر اقتصادی در جایگاه مناسبی قرار داشته و همین امر می‌تواند باعث آرامش و رفاع دانشجویان در آن شود. این امکان برای شما عزیزان در این کشور میسر است تا بتوانید در زمینه تحقیقاتی، نوآوری و کارآفرینی نیز فعالیت نموده و به جایگاه عالی رتبه‌ای دستیابی پیدا کنید. علاوه بر این نکات، سطح آموزشی در مراکز تحصیلی این کشور بسیار بالا بوده و نسبت به سایر مناطق در جایگاه و رتبه مناسبی قرار دارد.

درباره ما

موسسه دانا اندیشان راشین از سال 98 تاســـیس شده و تا کـــنون در زمـــینه مهاجرت کاری به کشورهای حوزه خلـــیج فــــارس مانند عمان فعالیت داشته و سابقه درخشانی در این زمینه ارائه میدهد که میتوانید از تب نمونه های موفق از صحت کار این مجموعه اطمینان حاصل کنید.

خبرنامه

آدرس

اهواز،گلستان،خیابان فروردین،بین دی و آذر مجتمع رتاج واحد دو

شماره تماس

061-33223603

ساعت کاری

شنبه تا پنج شنبه 10 تا 18

ورود

ورود | ثبت نام
حساب کاربری من
0 محصول سبد خرید